Четвъртият ден на протести на земеделските производители преминава с нови блокади в цялата страна. В петък те ще продължат от 10 до 15 часа, а един от представителите на протестиращите – Симеон Караколев, заплаши, че ако през деня не бъде постигнато споразумение, протестът ще се премести в София.
Новината идва, след като в сряда премиерът Николай Денков и министърът на земеделието Кирил Вътев се договориха с част от земеделците за осигуряване на помощ в размер на 150 милиона лева. Зърнопроизводителите обаче не се съгласиха с предлаганите от Денков мерки.
Основните искания на протестиращите са свързани с още финансови помощи от държавата, както и законодателни промени.
В петък протестиращите за пореден ден блокираха част от основните изходи на АМ ‘Тракия“ – в област Ямбол, Стара Загора и Пловдив.
Граничните пунктове с Румъния – Дунав мост и Дунав мост 2 при Русе и Видин също са блокирани. След като в сряда протестиращите в Русе разляха цистерна с мляко на асфалта, в петък те ще раздават бутилки с мляко на изчакващите на опашката шофьори.
Един от основните мотиви за продължаващите протести на земеделците е, че правителството се съгласи да подпомогне финансово само бизнесите, които са били на загуба през 2023 г. Това обаче се оказа неприемливо за тях, като се чуха различни причини за това, една от които, че заради начина си на облагане част от компаниите не могат да излязат на загуба.
В сряда Денков предложи опростен механизъм за изчисляване на загубите на земеделците.
„Ще обсъдим предложения вариант на изчисляване на загубите и тогава ще вземем решение. Ще изчакаме и резултатите от срещата днес с премиера. Тогава ще решим дали ще продължим с протестите през идната седмица“, каза Милен Коев, председател на Районния съюз на фермерите „Дунавско зърно“.
Заради протестите в петък са блокирани и редица главни пътища в Монтана, Ловеч, Силистра и други. Главният път между Бургас и Варна също е затворен, както и този между София и Варна.
Във вторник след неуспешни преговори с правителството земеделците обявиха началото на безсрочен протест. Те съобщиха, че всеки ден ще увеличават времетраенето на блокадите с по един час. Във вторник те продължиха два часа, а в петък се очаква те да продължат пет часа.
По-късно през деня предстоят и нови преговори между протестиращите и представители на правителството.
Председателят на една от организациите, които участват в протестите – Симеон Караколев, в петък заплаши, че ако през деня не бъде постигнато споразумение, протестът вероятно ще се премести в София.
Караколев е от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Той е известен с инициативата си за „на най-високия в Европейския съюз пилон“ с българското знаме на връх Рожен, който беше открит от президента Румен Радев. Останалите организации, които участват в протестите все още не са потвърдили дали и те ще преместят протестите си в София при неуспешни преговори в петък.
Още в началото се появи разделение между тях. Представители на националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и Българската аграрна камара (БАК) казаха, че не искат оставката на Кирил Вътев и се разграничиха от организациите, които имат политически искания. Оставката на Вътев обаче поиска Венцислав Върбанов, бивш министър на земеделието в периода 1997-2001 и настоящ председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…