ИЗБРАНИ

Бойко Борисов: Единственото, което остана, е да забраним излизането от вкъщи

Единствената мярка, която още остана, е да забраним да се излиза от вкъщи, но засега няма да го правим. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който се срещна с учени от Българската академия на науките. По думите му, анализирането на ситуацията от учените ще помогне да се прогнозират и разходите на държавата.

„За колко месеца, какви поръчки да правим, за колко дълго да ги правим, какви пари да се отделят и докъде съответно на базата на данни да продължим с още затягане на мерките.Единствената, която още остана, е да забраним да се излиза от вкъщи, като все още се пазим по простата причина, че тогава трябва да се създаде много мощна мрежа, която създаваме, но трябва да се включи армията, социалните служби, на места и пожарната, за да можем на тези хора, които нямат деца, или няма кой да ги обслужи, да им подсигурим лекарствата, храната, водата. В момента Томислав Дончев с това се занимава“, коментира Борисов.

Премиерът благодари на представителите на научните среди у нас, които подпомагат работата на Националния оперативен щаб в дейността им за ограничаване на разпространението на COVID-19 у нас.

Много съм благодарен на професорите от БАН, които подпомагат работата на Националния оперативен щаб в дейността им за ограничаване на разпространението на COVID-19 у нас. От БАН ни предоставят изчисления на база подадените данни от другите държави. Така те изготвят сценарии за развитие на ситуацията в България. На база на техните анализи Щабът може да взима по-точни решения и да се прецени дали да се продължи със затягането на мерките“, каза още Борисов.

На срещата присъстваха и вицепремиерът Томислав Дончев, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР комисар Никола Николов и председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

На сутринта на пресконференция на Националния оперативен щаб от БАН обявиха, че ще помогнат на властите със своята експертиза в областта на математическото моделиране в биологията, за да разполагаме с прогнози как ще се развива динамиката и процесът, свързан с разпространението на коронавируса.

„От днес се присъединяваме с нашия капацитет и експертиза в областта на математическо моделиране в биологията. Целта е да използваме математически модели, за да можем да имаме прогнози как ще се развива по-нататък динамиката и процесът, свързан с разпространението на коронавируса“, каза председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

„Наши колеги работят още от самото начало с модели, които развиваме в последните години, в рамките на национална програма „Информационни и и комуникационни технологии в областта на образованието, науката и сигурността“. Това не е нещо ново, което правим. Работим го от доста време“, допълни той.

„Предприетите мерки от правителството работят и това се вижда от нашите изчисления и прогнози, които прави. Ако карантината се задържи и не бъде пробита, след около три седмици ще започнем да имаме хубави новини относно броя на заболелите, а след около 2 до 3 месеца ще можем да се поздравим, че сме се справили с тази криза“, каза проф. Николай Витанов от Института по механика към БАН, цитиран от „Фокус“.

Проф. Витанов посочи, че според анализите предприетите мерки работят и първите положителни новини, за започване на намаляване на броя на болните, могат да се чакат до три седмици. България е в извънредно положение с цел ограничаване на разпространението на болестта от 13 март и за сега то е със срок до 13 април, тоест малко повече от три седмици.

„Ето защо карантината трябва да се спазва. Ако е необходимо, правителството би могло да вземе допълнителни мерки, за да осигури спазването на тази карантина и поддържането на това бавно нарастване на броя на заразените, за да можем да излезем от тази криза с минимален брой заболели и минимални щети за българската икономика“, допълни той.

В щаба смятаме, че това е изключително ценно допълнение на нашата работа, добави ген. Мутафчийски. Той подчерта, че използването на математически модели би им позволило да насочат ресурси там, където са необходими.

„Биха били ценни и по-фундаментални заключения как епидемията се движи във времето и какво можем да очакваме“, допълни той.

dnes.dir.bg

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

33 минути ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

един час ago

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

2 часа ago