„На кого какво е забранено? Олигарх си създал медия, за да защитава това, което е откраднал, после ние не можем да го пипнем ли? Аз съм участвал в публични срещи на най-опозиционните медии всяка година и нито веднъж не съм отишъл в медия, която се предполага, че ни подкрепя. В България има тотална свобода на медиите. Всеки подсъдим олигарх може да си направи сайт и да пише гадости за мен и министрите. Няма едно нещо, което да е скрито и покрито в България. Искам и вие да кажете дали някой ви цензурира“, обърна се премиерът Борисов към присъстващите журналисти. Той даде пресконференция пред министрите си преди началото на заседанието на Министерски съвет.
Борисов коментира и констатациите на доклада на ЕК, както и темата за свободата на медиите. „Знам, че има страни, в които 2-3-5 пъти в годината се правят карикатури за премиер, за президент – в България това е всеки ден“, каза Бойко Борисов, който призова за дебат за медиите и свободата им.
Това ли искат протестите – да провалят усилията ни за интреграция в Европа, попита премиерът Бойко Борисов.
Той благодари на социалист №1 Тимерманс, че даде изключително висока оценка за България, за разлика „от други, които твърдят, че България е блато, посочи министър-председателят“, визирайки президента Радев.
„Искам да благодаря на г-н Тимерманс, защото той с такава страст защитаваше България и обясняваше, че ако продължаваме така, мониторинговият доклад ще отпадне. Той каза: „България отбелязва стабилен напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност. Убеден съм, че ако това се запази трайно, механизмът за наблюдение на България може да отпадне до края на мандата на тази еврокомисия“. Това ли искат протестите? Да отпадне борбата срещу корупцията и организираната престъпност? Това ли е блатото? Това са думи на социалдемократ номер 1. Г-н Тимерманс е кандидат за председател на ЕК и искам да му благодаря“, заяви министър-председателят.
„Ние много внимателно четем всяка една дума на нашите партньори. В доклада се говори за медиите и как някои медии нападат определени хора. Искам да се организира дебат по тази тема. Ще поканим еврокомисарите, които отговарят по тези теми. Ние трябва да търсим тези срещи и да покажем, че това не така.
В Министерски съвет сме под обсада от няколко седмици, хората протестират, показват средни пръсти, наричат ни мърши. И някой да говори за цензуриране на медиите. Никой не цензурира медиите. В България всеки ден години наред се правят карикатури и този дебат трябва незабавно да го проведем. На кого какво е забранено? Олигарх си създал медия, за да защитава това, което е откраднал, после ние не можем да го пипнем ли?
Аз съм участвал в публични срещи на най-опозиционните медии всяка година и нито веднъж не съм отишъл в медия, която се предполага, че ни подкрепя.
В България има тотална свобода на медиите. Всеки подсъдим олигарх може да си направи сайт и да пише гадости за мен и министрите.
Няма едно нещо, което да е скрито и покрито в България. Искам и вие да кажете дали някой ви цензурира“, обърна се Борисов към присъстващите журналисти.
„Чух, че президентът Румен Радев каза, че има политическо вмешателство при един от конституционните съдии. Искам да му припомня, че с решение на кабинета Атанас Семов беше определен за генерален адвокат в Европейския съюз, който да представлява България, но не го одобриха. Това ли е политическо вмешателство?
Вчера събрах ПГ на ГЕРБ, за да обсъдим последните теми от седмицата. Казах им да върнат данъка за старите коли, но скочиха кметовете. Ние трябва да започнем стъпките за промяна, защото можем да станем гробище за дизелови автомобили. Това беше идеята Менда Стоянова да се срещне с президента, който ни критикува, за да му се обясни какво точно предлагаме.
Тези проблеми трябва да се дебатират. Виждате – безумно голям трафик и коли на над 20 години. Какво можем да направим още за горивата, за да изсветлим и там нещата. Наредил съм на финансовия министър да направи така, че на бензиностанцията, като заредиш, да знаеш как се формира цената. Колко е акциза, колко е печалбата.
Извинявам се, ако не съм бил разбран от президента. Просто исках от ПГ на ГЕРБ да се срещнат с него и да потърсят подкрепа по значими общодържавни теми.
Интересно как Корнелия Нинова се срещна с него и му представи „Визия за България“. Покани го на пленум. Значи за БСП може, но ние като правителство не можем да се срещнем с президента“, разкри Бойко Борисов.
„Разговарям с ПГ на ГЕРБ не като премиер, а като председател на партията, която съм създал и ако някой си мисли, че някой може да има самостоятелен живот извън групата – не може! Вчера ги събрах за данъка на старите коли – да го върнат. Но кметовете се възпротивиха, защото всичко пада върху тях“, коментира още Борисов по темата за данъците на старите коли.
По думите му Франция през 2022 г. забранява дизеловите автомобили. „Ако ние не започнем тези стъпки, ще се окажем гробището на дизеловите коли и тогава ще бъде късно. Затова помолих и президентската институция да отиде Менда и кметовете и да каже. Паралелно върви и санкция от ЕК за чистия въздух. Да много е популистко, но рискът е този“, безапелационен бе Борисов.
„Нека да го дебатираме в обществото – виждате безумно голям трафик, коли на по 20 години, някой ще каже да де ама една част от българите са бедни, но има и много скъпи и нови коли. Какво карахме до 90-та година докато управляваше партията на г-н Радев, имаше само по една кола и се караше само събота и неделя“, посочи Борисов.
„Вижте колко е минималната заплата при нас и горивото и колко е била при Орешарски, има факти и цифри. – продължи премиерът – Това което можем да направим за горивата, е да ги изсветлим, и съм възложил на Горанов да направят промени в наредба 18 да има в касовия бон разбита цената и да се види всичко кое колко струва.“
На правителственото заседание кабинетът ще обсъди промени в Кодекса за социално осигуряване. Точката е внесена от финансовия министър Владислав Горанов, който ще представи и доклад относно информация за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма за деветмесечието на 2018 г.
Очаква се правителството да приеме и постановление за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2018 г. за финансово осигуряване на дейности по национални програми за развитие на образованието.
Кабинетът ще обсъди и допълнителни разходи по бюджетите на министерствата на вътрешните работи, на образованието и науката и на земеделието, храните и горите.
Източник: Епицентър.бг
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…