Categories: Дунав мост

Болница издава сертификати за ваксинация с фиктивни дати

Над 1 милион и 35 хиляди дози ваксини срещу коронавирус са поставени у нас. За последното денонощие доза защита са получили близо 36 500 души. Над 362 000 българи вече са с поставени две имунизации

На този фон, проблемите с ваксинационните сертификати продължават. За документ с фиктивни дати сигнализираха зрители на БНТ. Реално, те са имунизирани в Александровска болница през февруари и март. Според електронния регистър обаче, са получили две дози от препарата на „Модерна“ през април, алармира БНТ. 

От болницата обясняват, че имало забавяне и объркване при качването на данните.

Юристи коментират, че при нежелани реакции, хората с фиктивни дати за имунизация няма да могат да търсят правата си в съда.

Здравко Георгиев работи в столично училище. С част от колегите му решили да се имунизират в Александровска болница. Поставили им първа доза от „Модерна“ на 24 февруари. Месец по-късно получили втора игла.

В началото на април Здравко проверява за сертификат в здравното си досие с електронен подпис.

„Пише в медицинското ми досие,че първата ми доза е на 1 април и чакам следващата на 29 април. При условие, че аз съм ги минал и двете ваксини“.

На 29 април в медицинското му досие вече е генериран сертификат за имунизация.

Партидният номер на това, дето е поставено на 24 февруари, няма нищо общо с това, дето е поставено в сертификата, казва Здравко.

Силно е притеснително от правна гледна точка да се издават документи, които удостоверяват нещо за здравното състояние на някой, било то най-малкото с различни дати. Това може да ни наведе на мисълта,че става въпрос за документно престъпление.„, обяснява Мария Петрова, адвокат по медицинско право.

Здравко сигнализира за проблема здравното министерство още на 5 април.

От Александровска болница заявиха, че до тази ситуация се стигнало, защото електронната система не позволявала да се въвеждат данни за имунизация със задна дата.

„И към настоящия момент всяка имунизация се регистрира в деня на въвеждането й, без да е възможно коректно вписване на датата на осъществяването й. Това води и до разминаване между написаното на картончето и въведеното в системата.“, се казва в позиция на здравното заведение.

От болницата признават, че в началото имало известно забавяне и объркване при въвеждането на данните, защото нямали достатъчно персонал.

Всяко едно забавяне или разминаване в системата може да се тълкува като нарушение на закона и респективно нарушаване правата на гражданите, обяснява още Мария Петрова.

От Столичната здравна инспекция обясняват,че според разпоредбите данните за имунизацията трябва да се въведат в деня на поставянето на ваксината.

„Не е редно да има разминаване в данните. Сертификатите не се изготвят ръчно, а се генерират автоматично от Регистъра въз основа на нанесените данни“, казват от РЗИ.

Разминаването в датите и партидните номера може да създаде сериозни проблеми.

„Няма да може да докаже с коя партида на коя дата от кого как е бил ваксиниран, ако са на лице подобни разминавания. Това прегражда пътя на всички хора, които биха могли да търсят отговорност от фармацевтичните компании за нежеланите реакции, които са развили постваксинационно“, допълва Мария Петрова.

Здравко се притеснява да показва сертификата за имунизация с фиктивните дати в чужбина.

Да не ме обвини някой,че подавам документи с невярна информация просто. Ако бяхме в истинска държава нямаше да се стигне до този случай, смята Здравко.

От болницата обясняват, че сертификатите на Здравко и колегите му може да бъдат коригирани от РЗИ.

За целта пунктът или имунизираният трябва да подадат молба, в която се посочва причината за исканата корекция. Право да променя данни в системата има само здравното министерство.

източник www.dunavmost.com

Arhiv

Share
Published by
Arhiv