„Има области в страната, където хората търсят подкрепа и няма никакви структури и организации, които да ги подкрепят при спешна ситуация и няма към кого да се обърнат“, коментира представителят на асоциация „Анимус“ Йорданка Игнатова в „България сутрин“.
Тя отбеляза положителния факт, че все повече жени се осмеляват да споделят, че са жертви на насилие.
„Най-честият начин за достигане до кризисните центрове е през горещата телефонна линия, където жертвите могат да се обадят по всяко време на денонощието, линията е безплатна. С тях се провежда първоначално интервю, с обучени консултанти, за да може жената да получи емоционална подкрепа в този тежък момент и да бъдат обяснени нейните права и възможности как да стигне до нас, как да бъде организирано това нещо през спешна ситуация“, обясни Игнатова.
Тя допълни, че понякога бягството от тази ситуация е много трудно и в такива моменти консултантите, след като направят оценка на риска, изработват план за бягство, за да може да стигне да въпросния кризисен център.
Пред Bulgaria ON AIR директорът на центъра за превенция на насилието и престъпността в Бургас Жени Петрова сподели, че е важно жените да се чувстват подкрепени в тази ситуация на домашно насилие, защото е от изключително значение жената сама да направи инициативата и да потърси помощ.
По нейни думи само за два дни в Бургас се е увеличил броят на случаите на пострадали от насилие, които са потърсили помощ.
„От началото на август имаме 4 случая, които са активни към момента, за 2 от тях имаме написани молби. Още доста хора ни търсят по телефона и искат да разберат къде се намираме и да се консултират. Към настоящия момент има кризисен център, който те могат да бъдат настанени. Дори да няма място в Бургас, могат да бъдат насочен към друг кризисен център в страна“, обясни Петрова.