Сега не е подходящият момент за реформа на службите. Това коментираха председателят на ГЕРБ Бойко Борисов и санкционираният за корупция по глобалния закон „Магнитски“ Делян Пеевски в четвъртък.
Поводът за тяхното изказване е подадената в сряда оставка от депутата от „ПП-ДБ“ Атанас Атанасов като шеф на парламентарната комисия, отговаряща за спецслужбите. Тя беше предизвикана именно от нежеланието на ГЕРБ и ДПС да съдействат за сливане на Служба „Военно разузнаване“ и Държавна агенция „Разузнаване“ (ДАР).
В четвъртък Борисов и Пеевски казаха, че те дават принципната си подкрепа за реформата, но казаха, че тя трябва да се случи след края на войната в Украйна.
„По време на война не е добре да има реформа в службите. Да се успокои обстановката и тогава може да се пристъпи към това“, каза Пеевски.
И двамата коментираха и че Атанасов трябва да се върне начело на комисията, за да може да се подготвят законите, по които да се случи реформата.
В сряда Борисов съобщи за първи път, че не подкрепя сливането на службите. По-късно Пеевски изказа същата позиция. Това доведе до подаването на оставката на ген. Атанасов, чието място по-късно беше заето от депутата от „ПП-ДБ“ и бивш вътрешен министър Бойко Рашков.
Темата за реформа на службите е актуална през последните месеци. Досега обаче двете опониращи си позиции бяха на управляващите и президента. Настоящите ръководители на службите за сигурност са назначени именно от служебни правителства на Румен Радев.
През май ГЕРБ и ПП-ДБ изготвиха приоритети, по които да се сформира ново правителство. Приемането на законодателни промени за освобождаване на ръководствата на българските служби за сигурност от чуждо влияние беше един от тях.
Още през август ПП-ДБ заговори за реформа на службите, с които да се намали влиянието на държавния глава в сферата на сигурността, която по Конституция се ръководи от Министерския съвет.
Идеята на новия законопроект, предложен от Атанасов, беше ДАР и Служба „Военно разузнаване“ да се обединят в една служба, като Министерският съвет предлага кой да я заеме, а одобрение дава не президентът, а парламентът.
Тогава Атанасов каза, че законопроектът вече има подкрепа и от ГЕРБ, и от ДПС. Сега се оказва, че позицията на двете партии се е променила.
Напредъкът на руските сили в Източна Украйна е подкрепен от ново оръжие. Москва все по-често…
Противопожарните екипи успяха да ограничат частично пламъците в Лос Анджелис, предадоха световните агенции в събота.…
Съединените щати настояват за пълно изтегляне на руския капитал от сръбската петролна компания NIS. Това…