„В последните дни имаше случаи на криминални прояви, които отново поставиха на древен ред въпроса за интеграция на ромите. Очевидно е, че правителството на ГЕРБ и ОП претърпя провал с Националната стратегия за интеграция на ромите“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова пред журналисти в парламента. Тя обясни, че много документи са били приети, много пари са се налели в тази система, но очевидно резултат няма.
„Време е за конкретни решения и ние прилагаме такива“, заяви Нинова. На първо място тя посочи, че законът в България е еднакво задължителен за всички български граждани, независимо от пол, раса, убеждения и той трябва да се прилага в пълна сила еднакво за всички.
По думите й, че ако искаме дългосрочно да решим този проблем, има няколко действия, които трябва да предприемем, като особено важно е образоването на ромските деца и на ромите. „Начинът, по който подхожда ГЕРБ – децата да се водят принудително на училище, очевидно не работи – те отиват и след две седмици напускат отново. Това е борба с последствията. Ние искаме да се занимаваме с причината за това състояние на образователната система“, заяви Корнелия Нинова.
БСП предлага да отпадне принципът „парите следват ученика“ и да се преразгледа политиката на делегираните бюджети. Според нея заради тази политика директорите на училища са принудени да водят по списък, на училище, деца, които не ходят, за да могат да си спасят училищата.
Корнелия Нинова обясни, че сегашната политика на социални и семейни помощи за деца стимулира всички тези процеси – със сега действащия закон се спират детските помощи, ако дете не ходи на училище. „Предлагаме да се разшири тази мярка и да се спират всички социални помощи на семейства, чиито деца не ходят на училище до 16-годишна възраст“, заяви Нинова.
Тя обясни, че тези социални помощи са няколко вида – месечни, еднократни, енергийни, за безплатен транспорт, помощи за наеми. Левицата иска поправка в Закона за социално подпомагане и тези помощи да бъдат спирани.
Като трета мярка Корнелия Нинова посочи в Наказателния кодекс да се засилят наказанията за лица, които живеят на съпружески начала с малолетни, непълнолетни – практиката деца да раждат деца трябва да спре.
„В чл. 151 от НК, в някои от тези случаи се допуска обществено порицание, глоба. Това не е достатъчно наказание, както за лица, които живеят на съпружески начала с непълнолетни и малолетни, така и за родителите на тези деца, които го позволяват“, категорична бе Нинова.
Тя подчерта, че е време за решение и конкретни действия – без излишни емоции, без натягане на напрежение, което може да прерасне в етнически конфликт и е опасно за националната сигурност. „С много разум и конкретни решения на проблемите, призоваваме и другите парламентарни групи, ние като законодатели да си свършим работата, а изпълнителната власт да пристъпи към прилагането на закона в цялата му сила“, заключи Корнелия Нинова.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…