Будители. Читалище „Светлина“ в с. Лозен

След освобождението на България от турско робство Лозен се развива много бързо, нарастват нуждите от културно-просветна дейност.

През 1919 г. будни младежи от селото създават народно читалище „Светлина“. В онези години в селото е имало много млади хора, организирали са вечеринки, рецитали, сценки, на читалищната сцена са се изявявали много самоуки поети, певци и музиканти. Тогава е открита и библитеката, организирали са се сказки и кръжоци.

Село Лозен възникнало под името Балаклии

Цели 90 години винаги е имало ентусиасти, които да поддържат читалищната дейност.

Открита е етнографска изложба, обновена е библиотеката.

С дарения построяват храма „Св. Димитър“ в Лозен през 1892 година

Нардоно читалище „Светлина“ е душата на селото, със своите мероприятия то внася празнична емоционалност в живота на жителите – организира тържества за всеки празник, то пази народните традиции и обичаи. Към читалището има сформирана певческа група за автентичен фолклор, с много добри инди­видуални певици и многобройни изяви в други села и на събори.

Лозен. Прекрасни условия за туризъм и…пустееща земя

В с. Лозен, освен читалище, има и пенсионерски клуб. Всички културно-масови мероприятия се организират съвместно с читалищното ръководство, пенсионерския клуб и кметството.

В Лозен ежегодно се празнува Димитровден, когато се провежда събор в селото. По традиция се чества деня на лозаря, първа пролет, Коледа, националните празници.

Бъдещето на село Лозен?

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.