Бунтовническите сили в Сирия вече контролират по-голямата част на град Алепо, втория по големина град в страната. Това съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека в събота, цитиран от Ройтерс.
Новината идва, след като през последните дни групировката, известна като „Хаят Тахрир аш Шам“, и нейните съюзнически сили изненадващо нападнаха Северозападна Сирия. С това започна един от най-тежките конфликти в региона за последните години.
Повечето държави в света, включително САЩ, смятат „Тахрир аш Шам“ за терористична организация.
В събота сирийските власти затвориха летището в Алепо, както и всички пътища, водещи към града. Същевременно бунтовниците, които се противопоставят на президента Башар ал-Асад, съобщиха, че са достигнали центъра на Алепо.
Русия, един от ключовите съюзници на Асад, е обещала на Дамаск допълнителна военна помощ, за да спре бунтовниците, казват двама военни източници пред Ройтерс и добавят, че новата техника ще започне да пристига през следващите 72 часа.
В същото време руската армия, заедно с Иран, съобщи в петък вечерта, че е нанесла въздушни удари по позициите на противниците на Башар ал-Асад. Според изявлението на Министерството на отбраната на Русия при тези удари са били убити „200 екстремистки сили“.
Според доклада на Сирийския център за наблюдение на правата на човека руски въздушни удари по части от Алепо са нанесени за първи път от 2016 г. насам.
Пред АФП директорът на центъра, Рами Абдулрахман, каза, че превземането на Алепо се е случило без „сражения“ и изстрелване на „дори един куршум“. Причината е, че сирийската армия е получила заповед да започне „безопасно изтегляне“ от основните райони на града, в които са навлезли бунтовниците.
По данни на Сирийския център за наблюдение на правата на човека, който отразява събитията в Сирия от Лондон, при атаката в Северозападна Сирия досега са загинали над 280 души.
Бунтовниците започнаха нахлуването си в сряда, а в петък стана ясно, че те са обхванали различни квартали на Алепо.
Те влизат в града за първи път от 2016 г. насам, когато Асад и неговите съюзници Русия, Иран и регионалните шиитски милиции го превзеха отново. Тогава бунтовниците се съгласиха да се изтеглят след месеци на бомбардировки и обсада.
Войната в Сирия започна през 2011 г. Тогава в страната избухнаха протести срещу президента Башар ал-Асад, чието семейство управлява страната от 1971 г. насам. Сблъсъкът между опозицията и режима бързо прерасна в международен конфликт с участието на Русия, САЩ, Иран, Турция и други.
В него са загинали над 500 хиляди души, милиони хора са били разселени, а инфраструктурата и промишлеността на страната са разрушени.
Русия е близка до сирийския президент Башар ал-Асад и за първи път се намеси в гражданската война в Сирия през 2015 г., като обърна хода на конфликта в полза на президента.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…