Categories: България

Българинът с две изкуствени сърца разказва за трудностите

Мартин Кожуклиев е първият българин с две изкуствени сърца. След няколко дни – на 20 юни му предстои пътуване до Париж, за да се оперира. Билетите са осигурени от националния превозвач Bulgaria Air.

Мартин разказва, че в момента две устройства помагат на сърцето му, за да може да изпомпва достатъчно кръв към органите.

“Устройствата, които са имплантирани в мен, поддържат живота ми, докато се намери донор за мен. Има ситуации, в които тези устройства остават до живот, в моя случай се чака за донор. Донорството в България не е развито. Още докато се възстановявах в болница „Св. Екатерина“, започнах да проучвам какви са възможностите в България и в чужбина”, разказва Мартин в студиото на “България сутрин”.

Допълва, че за трансплантация на сърце в страната ни годишно чакат около 30 човека, а трансплантациите, които се правят, са една или две. Затова той решава да потърси възможности извън страната ни.

“За да се получи орган, особено сърце, трябва някой да умре. Повечето страни в Европа не са склонни да правят такива операции на чужденци. Получих отказ от много болници. Освен финансовата страна на въпроса, много голямо значение имат късметът и вярата. Рисковете са много големи“, допълва Кожуклиев.

Споделя, че устроийствата в тялото му са от последно поколение. Първоначалното предложение на болницата в Париж включва серия от изследвания, които продължават около седмица, след това ще влезе във френския списък на чакащите.

„Не е ясно колко ще бъде престоят, нито колко пари ще ми трябват. Приятелите и колегите ми ме подкрепиха изключително много“, каза Кожуклиев пред Bulgaria ON AIR и уточни, че може би е единственият българин, който е успял да получи предложение за операция от друга държава.

По думите му в България по закон всеки е донор, ако не откаже изрично. Оказва се обаче, че има проблем и хората не са склонни да го правят.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv