Кирил Петков, екип от учени на Софийския университет и проф. Контратенко, откриват уникална по рода си полезна бактерия, която се бори с вредните микроорганизми в човешкото тяло.
Екипът успя да изолира щам от планинско кокиче, който защитава натурални продукти от вредни бактерии като Ешерихия коли и Салмонела. Към момента родният пробиотик се купува от компания за натурални сокове в „Манхатън”, Ню Йорк. За умението да изнесеш български пробиотик, който се произвежда на „Четвърти километър” в София, за начина на извличане и как се продава на „Пето авеню” в Ню Йорк, разказа българинът, завършил Харвард, Кирил Петков:
В момента, мисля, сме единственият български продукт, който се продава на „Пето авеню” и успяваме да се справим с местната конкуренция, която е много сериозна в „Манхатън” в Ню Йорк. Един мой личен познат от Харвард ми се обади преди година и половина и ме помоли да направя за него едно научно проучване. Той беше инвестирал в една компания за фрешове. Този мой познат ме помоли да открия нещо, което да добавяме към неговия сок, което също да е 100 % натурално и 100 % веганско, но да му помага да се справи с опасността от патогенни бактерии. Защото при неговия сок, в който не се слага нищо изкуствено, има риск бактерии като Ешерихия коли да направят проблем на някой негов клиент. А това в САЩ веднага рефлектира като съдебен проблем.
Кирил Петков открива полезна бактерия от кокиче.
Всички сме чували за Лактобацилус булгарикус(Lactobacillus bulgaricus), бактерията, с която България е известна в цял свят. Само че тук не става въпрос за прословутото кисело мляко, а за същата бактерия, но извлечена от бяло кокиче и превърната в пробиотик, който пие цяла Америка.
Тук въпросът бе как да направим 100% натурален сок и да решим проблема с бактериите по един иновативен начин. На „Четвърти километър” има една българска лаборатория „Genesis”, която изнася български закваски, базирани на българската бактерия Bulgaricus. Имат над 300 щама от тази бактерия. И, когато говорих с тях те ми казаха да пробвам един от техните щамове, който е много силен срещу патогенната бактерия, която прави язви. Тогава, с помощта на Медицинска академия и на Българската академия на науките започнахме да изследваме този щам и той показа невероятни резултати, разказва още той.
С решението да сложат продукта като добавка в сокове, той достига до широкия потребител в цяла Америка. Не след дълго идват и успехите. Например моделите на „Вог” започват да го пият, да се снимат с него и по този начин става „популярното нещо в Манхатън за топмоделите”.
Самата Опра Уинфи включва българския продукт в списанието си.
За процеса на обработка Кирил споделя, че е много прост. Изцеждат се едни зеленчуци и се правят фрешове. След това тези фрешове се ферментират с откритата бактерия и се премахва влагата. Предимството е в това, че ако в конкурентните продукти слагат химикали, за да ги направят на хапчета, то в този случай това е просто една капсула с бактерията от кокиче и със зеленчуковия сок. Кирил признава, че това за него е един много хубав пример как в България могат да се случват нещата.
Когато една фирма се координира с Медицинска академия, с БАН и протегне ръка на големите институти като Харвард, стават чудеса. Според Кирил, ако българите успеят да се възползват от всяка една сила и възможност, България има целия потенциал да бъде една страна с висок стандарт на живот.
Кирил казва, че когато имаш добра идея, не трябва да си я пазиш за себе си, а напротив – да направиш всичко възможно тя да се осъществи. Независимо дали си в чужбина или в България, невъзможни неща няма.