Във връзка със задължителното гласуване, което според Изборния кодекс важи за всички български граждани, и въпреки че е съвсем ясно, че дори да не бяха въведени ограничения за възможностите за гласуване на българите зад граница (които останаха за тези от тях, които живеят в страни извън Европейския съюз), не е възможно на всички тях да стигнат до избирателни урни и да гласуват.
Ето информация, отнасяща се за санкциите при негласуване.
Българските граждани зад граница, които не успеят да стигнат днес, 6 ноември 2016 г., до избирателни урни в страните, в които живеят, не подлежат на санкции за това, че не са гласували.
„Съгласно чл. 242а, ал. 1 от Изборния кодекс (изм., ДВ, бр. 39 от 2016 г., в сила от 26.05.2016 г.) лицата, които не са упражнили избирателното си право без уважителни причини в два поредни избора от един и същи вид, се заличават от избирателния списък за следващите избори и се вписват в списъка на заличените лица при условия и по ред, определени от ЦИК. Алинея 6 на същия член предвижда, че ал. 1 не се прилага за българските граждани, пребиваващи извън страната, лицата с трайни увреждания, увредено зрение или затруднения в придвижването, както и лицата над 70-годишна възраст, които не са упражнили избирателното си право.“
В цитираната ал. 6 от чл.242а от Изборния кодекс се съдържа изразът „пребиваващи извън страната“. И макар че не може да се каже, че този израз е особено точен, що се отнася до българските граждани, които не пребивават, а живеят в най-различни други страни по света, тази алинея означава, че българските граждани зад граница, които не гласуват на изборите днес за президент и вицепрезидент на РБългария, не могат да бъдат санкционирани за това, че не са гласували. Що се отнася до националния референдум, който се провежда успоредно с президентските избори, гласуването в него не е предвидено като задължително от законодателя.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…