България е на челните места в Европа по брой дела за нарушени човешки права

Eтнически мотивирано прогонване на роми от домовете им и от селото, неосигуряване на адекватна защита на дете жертва на домашно насилие, липса на каквато и да е форма на правно признаване и защита на еднополовите двойки.

Това са само част от новите нарушения в България, констатирани от Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, който публикува доклада си за 2023 г. В него в много от разглежданите случаи на незачитане на човешки права България се нарежда на челните места.

Новината идва на фона на нарастване на регистрираните сигнали за физическо и психическо домашно насилие през последните месеци. В края на миналата година беше упражнено и полицейско насилие над протестиращи срещу тогавашното ръководство на Българския футболен съюз.

През миналата година срещу България са приключени 47 случая и са заведени 31 нови дела. Към края на 2023 г. срещу страната има общо 166 дела в процес на изпълнение. Те са свързани с условията в затворите и в домовете за социални грижи, липсата на независимо разследване срещу главния прокурор, липсата на ефективни разследвания, полицейското насилие.

През 2023 г. ЕСЧП отчита леко намаление на новите си решения – 1043, в сравнение с 1046 през 2022 г. Общо 174 (16,7%) от тях са „водещи“ – които изискват предприемане на конкретни и често широкообхватни мерки от държавите за предотвратяване на повторното им извършване, а 869 (83,3%) са повтарящи се дела.

Тук България се нарежда на четвърта позиция по брой на „водещи“ случаи – 8, заедно с Гърция и Италия. Преди нея в списъка са Турция, Румъния и Полша. През 2022 г. за България са регистрирани 37 нови случая (26 повтарящи се и 11 водещи).

По отношение на висящите дела (166 за България), в повечето случаи е предоставена индивидуална компенсация, а делата остават висящи главно в очакване на изпълнението на общи мерки. В тази графика България отново е на четвърта позиция, след Турция, Румъния и Украйна. На същата позиция е България по отношение и на дела, висящи повече от 5 години – 51 на брой.

За България пълно изплащане на присъденото от съда в Страсбург обезщетение е регистрирано в 63 случая през 2023 г. Съдът очаква потвърждение за изплащане на обезщетение или лихви за забавянето му в четири случая, за които срокът, посочен в решението на Съда, е изтекъл преди повече от шест месеца.

Все пак ЕСПЧ признава напредък на България заради законодателните реформи, които въведоха правото на обжалване на прокурорско решение за отказ от образуване на наказателно производство, механизма за независимо разследване на главния прокурор и криминализирането на престъплението изтезание.

Европейският съд по правата на човека в Страсбург е е правораздавателна институция на Съвета на Европа, който разглежда въпроси, отнасящи се до тълкуването и прилагането на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv