Categories: България

България е на 49-то място в глобалния индекс на разделението между половете

Според глобалния индекс на разделението между половете България заема 49-то място, 68% е коефициентът на заетост на жени, 37% е безработицата, а при мъжете процентът на безработица е 46%.

Всички предизвикателства пред нас, всички политики, които се опитваме да реализираме, за да може да бъде видима и упражнена във всичките й измерения равнопоставеността между половете е цел, за която все още се борим. Това заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров, предаде репортер на БГНЕС.

„Равнопоставеността в заплащането при жените и мъжете между 2011- 2021г. спада от 13,2% на 12,2 %. Малко под 9% е разликата в заплатите на образователната система в полза на мъжете – те получават повече пари от жените. Заетостта на мъжете доминира и при трите най –високо платени професии, като доминират с 20-25%, при създаване и разпространение на информация, както и при сферата на финансите и IT- сектора. Жената преобладава в най- ниско платените сфери – ресторантьорство и култура. Относно пенсиите жените печелят с 131 лв. по-малко печелят от мъжете. Тоест има много работа, която сме свършили, но има още много“, коментира още той.

„Историята показва, че когато мъжете бъдат оставени да действат извън разума, показва нивото до което сме стигнали днес. Жената- майката е тази, която дава разума в света, само тя може да ни върне мира. По тази причина ролята на жената в съвременния свят за мен е придобила много по –значима роля“, заяви още Димитров. „В тази връзка военният конфликт в Украйна се отрази не само на търговията и външните отношения, но най-вече във вътрешен план с разделенията в обществото. Вече половин година се опитваме да се справим с високите цени, инфлацията е стигнала най-високият си връх през последните 24 години. Помним хиперинфлацията през 1997г, през 1998г. беше 18,8%, а сега сме на 15% инфлация. Ние знаем, че тя продължава да расте, вярно, че през последните седмици има някакво успокояване, но не и нужното такова“, каза Пламен Димитров. „Инфлацията намалява, но цените не намаляват. Те ще почнат да намаляват, когато имаме дефлация, а ние сме далеч от нея. Независимо, че минималната заплата стана колкото средната инфлация, то ние загубихме голяма част от покупателната ни способност, стоките в малката потребителска кошница са се увеличили с 50%. Затова и през 2023г. и 2024г. трябва да настояваме за изпреварващи инфлацията доходи“, поясни още председателят на синдикалната федерация.

„Винаги, когато говорим каква е заетостта на жената в различните сектори на икономическото, социалното, общественото развитие, няма човек, който да каже, че жената е изключена в България от тези процеси. Ние имаме най-голям дял жени – предприемачи, в неправителствения сектор има голяма част реализирали се“. Това заяви председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева. „ Огромната роля на образователната система учи децата на гражданско поведение, което ги прави по – достойни. Когато се задава въпросът какъв е оттенъкът за честването на 8-ми март, винаги някой ни връща във времето, когато се отдава почит към майката. Сега ангажиментите, грижите, мисията на жените по света са много по –големи“, подчерта още Такева. „По сектори мога да изброя предимствата и жените в медицината, образованието, в армията и тези, които участват в политиката, защото с всяка година те стават все по – успешни управленци. Колкото трудно в България да вървят процесите, се изгражда едно демократично и зряло общество“, подчерта председателят на СБУ.

https://www.dnes.bg/

Arhiv