Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) е постановил срещу България 659 осъдителни решения, с които са присъдени общо близо 13 млн. лв. обезщетения през последните 10 години. Това съобщи служебната зам.-министърка на правосъдието Мария Павлова пред БГНЕС.
Само през миналата година европейските магистрати с осъдили 35 пъти страната по общо 53 дела. Най-честите констатирани нарушения по тях са били на мирно ползване на собствеността, на личен и семеен живот, на справедлив процес, както и забраната за нечовешко и унизително отношение. През тази година досега са произнесени 25 осъдителни решения срещу България.
Статистиката на правосъдното министерство показва, че в този период най-много обезщетения са били платени през 2011 г. Това е третата година от първия управленски мандат на ГЕРБ (2009-2013), в който тогавашният силов вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов неведнъж лично стана причина за осъждането на България в ЕСПЧ.
„Тогава от 98 дела имаме 53 осъдителни решения и са платени над 2 млн. лв. През 2012 г. има 58 осъдителни решения при 110 дела и са платени около 1,8 млн. лв. За настоящата 2021 г. до момента са платени малко над 440 хил. лв.“, съобщи Мария Павлова.
В тази връзка в правосъдното министерство се обсъжда идеята, „за да се дисциплинират малко държавните органи, евентуално сумите да се изплащат от бюджетите на съответните учреждения, които са нарушили правата на български граждани, заради които има постановени съдебни решения от ЕСПЧ“.
Когато обаче става въпрос за нарушени човешки права от магистрати, българската конституция не позволява да им бъде търсена лична отговорност.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…