Вносът на оръжия в Европа е нараснал почти двойно за последните пет години, което се дължи основно на войната в Украйна. Само за България увеличението е 920%, съобщи Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI) в свой доклад в понеделник.
Данните на базирания в Швеция мозъчен тръст се отнасят до обема на оръжейните доставки, а не до финансовата им стойност.
Новината идва на фона на сериозния недостиг на оръжие за украинските сили във войната, която Русия води в страната от вече над две години, както и на приема на Швеция – един от най-големите производители на модерно оръжие в света, в НАТО, с което тя стана 32-рата държава членка.
Между 2019 и 2023 г. вносът на оръжия от европейските държави се е увеличил с 94% в сравнение с периода от 2014 до 2018 г., което значи почти двойно, сочи докладът. В същото време според данните износът на Русия рязко спада, което се дължи на войната в Украйна, която преформатира глобалната търговия в този сектор.
Ръстът на вноса на България е значително над някои околни държави (180% за Румъния, 584% – за Сърбия), съпоставим с 833% за Косово и 747% в Унгария, но далеч под чешкия, който отбелязва увеличение с 3125%.
Най-големият вносител на оръжия в Европа е именно Украйна, чиито дял възлиза на 23% от общия внос на военно оборудване на континента, което прави увеличаване на вноса с 6633%.
За петгодишния период обаче Украйна се нарежда на четвърто място в света след Индия, Саудитска Арабия и Катар.
Двете държави, изнесли най-много оръжия за Украйна, са САЩ и Германия, като техният дял възлиза съответно на 69% и 30%. Съединените щати са доставили оръжия на 107 държави – повече, отколкото през който и да било предишен петгодишен период и повече от всеки друг износител на оръжие. Конкретно износът за Европа се е увеличил от 35 на 55% в разглеждания период.
Общият обем на износа на оръжия от Германия обаче е намалял с 14% през последните пет години.
Русия рязко намалява своя внос – с 54%, и делът ѝ на глобално ниво към момента е само 0,2 на сто. Освен това, за първи път от десетилетия насам тя вече не е един от двата най-големи световни износителя на оръжия. Докато САЩ са увеличили износа си със 17%, покривайки 42% от световния пазар, доставките от Русия са намалели с 53%.
Русия е изнесла оръжия в 31 държави през 2019 г. и в едва 12 миналата година. Тези в Азия и Океания формират 68% от общия обем, Индия – 34%, Китай – 21%.
„Ниският дял предстоящи доставки на оръжия от Русия предполага, че руският износ вероятно ще остане далеч под нивото от 2014 – 2018 г. или 2019 – 2023 г., поне краткосрочно“, пише още в доклада на SIPRI.
От Москва обаче оспорват тези данни, както и в предишни години. Според Федералната служба за военнотехническо сътрудничество (ФСВТС) SIPRI не отразява реалната картина, а работи със собствени оценки. Русия твърди, че работи на основата на фиксираните в договорите цени на стоките, а SIPRI с индикатори, които дават еднаква стойност на еднотипна продукция (количествен подход).
Пред Русия се нарежда Франция, която е увеличила износа си с 47 %.
Докладът на шведския институт идва на фона на продължаващата война на Русия срещу Украйна. В нея Киев изпитва сериозен недостиг на оръжие и най-вече боеприпаси. Наскоро мнозинството от европейските страни подкрепи инициативата на Чехия за закупуване на боеприпаси и снаряди от страни извън Европейския съюз, които после да бъдат изпратени на Украйна.
Днес в 15:30ч. старши треньорът на Берое Хосу Урибе изведе футболистите на Берое за…