При напрежението в Украйна се заговори, че държавата ще започне изкупуване на зърното за държавния резерв, а с тази новина и цените на стоките тръгна нагоре.
„Пазарът е разклатен. Цената на слънчогледа върви нагоре, защото най-големият производител на слънчоглед в света е във война“, обясни пред БНТ Илия Проданов – заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
По думите му, България има достатъчно слънчоглед и той е изкупен в голяма степен от производителите на олио през есента, когато цената беше нормална. „Когато има голямо търсене на един продукт, е нормално цената му да върви нагоре“, коментира той покачилата се цена на олиото.
По думите му управляващите са внесли паника в населението и е тръгнало „едно лудо купуване“.
„Дали е спекула или магазините са се възползвали – това не мога да кажа. Със сигурност цената на олиото не е 2 лева. Цената не е повишена от днес на тези нива – всички знаят, че от есента има повишение в цената. Бутилка олио през есента се търгуваше на 3,50-4 лева. Може би това е нормална цена”, уточни той.
Според него пазарът е разклатен, а държавата преди 15-20 дни е спряла износа на зърно.
„Този износ беше спрян без абсолютно никакви сигнали от управляващите защо се прави това. Десет дни търсихме отговор защо е спрян, вся се паника сред нас – земеделските производители. Журналистите също се опитаха да разберат защо. Земеделският министър и финансовият министър отричаха за такова реално спиране на износ до Консултативния съвет по зърно в МС, където разбрахме, че това е, за да може държавата да направи разчет колко зърно има в страната и колко зърно ѝ е необходимо до реколта 2023 година“, обясни Проданов.
Той добави, че към днешна дата износът не е забранен, но е затруднен със завишени проверки на камиони, кораби, бавене на митнически документи.
Йоана Илиева спечели Световната купа на сабя жени в Пловдив и отново пренаписа историята на…
Важна победа постигнаха баскетболистките на Берое срещу основния си конкурент Монтана 2003 в среща…