Русия се провали в опита си да се завърне в Съвета по правата на човека към ООН, а за членове бяха избрани България и Албания.
При тайното гласуване Русия получи 83 гласа срещу 160 за България и 123 за Албания, които се състезаваха срещу нея в същата източноевропейска група за две места в базирания в Женева Съвет по правата на човека. България бе избрана за член за периода 2024-2026 г.
„Държавите-членки на ООН изпратиха силен сигнал до ръководството на Русия, че мястото на правителство, отговорно за безброй военни престъпления и престъпления срещу човечеството, не е тук“, каза Луис Шарбоно, директор на ООН в „Хюмън райтс уоч„. Още няма реакция от Москва.
„Избирането на страната ни за член на Съвета по правата на човека към ООН е признание за активната ѝ политика в сферата на правата на човека“, каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
„Ангажирани да допринесат“ – е мотото на България. Четири са водещите национални ангажимента, по които България ще работи: подкрепа за мерките и политиките, насочени към борбата с всякакви форми на дискриминация и нетолерантност, расизъм, антисемитизъм и език на омразата, насърчаване на включването на повече жени и момичета на всички нива и във всички сфери на политическия и обществен живот, защита на правата на детето, включително правото на универсален достъп до образование за всяко дете, борба с дезинформацията, насърчаване на свободата на медиите и защита на журналистите, се посочва още в съобщението.
Съветът по правата на човека (СПЧ) е междуправителствен орган, отговарящ за защитата на правата на човека по света
С какво се занимава Съветът на ООН по правата на човека:
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…