Животното

България и Гърция в партньорство за опазване на белошипата ветрушка

Експерти на Зелени Балкани и служители на Национален парк Източна Македония и Тракия поставиха гнездилки за редките белошипи ветуршки в Гърция.

Международната инициатива в подкрепа на белошипата ветрушка се проведе в района на град Комотини, североизточна Гърция. Общо 14 изкуствени гнездилки, специално изработени за редките птици, бяха поставени в две гръцки села от екипа на Зелени Балкани.

Партньорската акцията бе организирана от гръцкия Национален парк – Източна Македония и Тракия и негови служители в Информационния център на езерата Вестонида – Исмарида. Също така в събитието се включиха и представители на отдел Екология и отдел Образование от общинската администрация в Комотини, както и деца, и преподаватели, от училището в едно от селата, където бяха поставени гнездилките – Каламокастро.

Пред децата подробно бяха представени различни особености от живота на белошипите ветрушки и защо е важно тяхното опазване. Както и в България, така и в този район на Гърция, белошипите ветуршка са изключително редки. Въпреки че в южна Гърция се срещат многочислени колонии на този вид, в северо – източната част на страната са известни едва няколко малки и изолирани колонии, една от които е описана за първи път от екипа на Зелени Балкани.

Сред основните заплахи за птиците по тези места са липсата или разрушаването на подходящи места за гнездене. Поради тази причина екипа на проект ,,Възстановяване на белошипата ветрушка” LIFE 11 NAT/BG/360, изпълняван от Зелени Балкани по Програма LIFE на ЕС, постави съвместно с гръцките си колеги, изкуствените гнездилки за редките соколчета. Така се осигуриха оптимални условия за гнездене на тези редки и застрашени птици, където те да са защитени от лоши метеорологични влияния и нападения от хищници.

Поставянето на гнездилките е планирано така, че при завръщането на белошипите ветуршки в местата им за гнездене от миграцията в Африка, птиците да разполагат с подходящи места за създаване на семейство. В същото време, за белошипите ветрушки в България е от изключителна важност наличието на птици и в други съседни колонии, като тези в Гърция и Турция например. По този начин птиците от различните места ще имат възможност да комуникират по между си и да обменят генетична информация. Не са редки случаите когато в колонията създадена от Зелени Балкани в Защитена Зона „Сакар“, част от НАТУРА 2000 са наблюдавани птици които вероятно произхождат от тези съседни държави.

Трансграничната природозащитна инициатива между Зелени Балкани и Информационния център на езерата Вестонида – Исмарида, предизвика сериозен интерес сред медиите в Гърция и бе широко отразена.

Мая Матева

Share
Published by
Мая Матева