Петимата лидери изпратиха писмо до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, в което изтъкват значението на европейската солидарност, която гарантира, че всички държави-членки, големи или малки, имат равен достъп до ограничения ресурс, какъвто понастоящем представляват ваксините срещу COVID-19.
В писмото се припомнят заключенията, направени след видеоконференцията на членовете на Европейския съвет на 21 януари, в които се посочва, че ваксините следва да се доставят едновременно и трябва да се разпределят пропорционално на база на населението на страните членки. Ако тази пропорционалност не се спазва, до лятото това би довело до огромни различия между държавите-членки, като някои биха могли да достигнат до колективен имунитет за няколко седмици, докато други биха изостанали значително, се изтъква в писмото.
Според премиера Бойко Борисов и другите четирима европейски лидери, подписали писмото, трябва да се гарантира, че всички държави-членки на ЕС при еднакви условия ще могат да достигнат общите ваксинационни цели, определени от Европейската комисия за второто тримесечие на настоящата година. В писмото се отбелязва още, че ваксинацията е повратен момент в борбата срещу COVID-19.
Министър-председателят Бойко Борисов, австрийският канцлер и премиерите на Чехия, Латвия и Словения изразяват благодарност към председателя на Европейската комисия и към председателя на Европейския съвет за неуморните им усилия да гарантират, подобрят и ускорят доставката на ваксини за всички европейски граждани при трудни обстоятелства и в рекордни кратки срокове.
В петък австрийският канцлер Себастиан Курц обвини някои държави от ЕС, без да ги назовава, че задкулисно са договаряли получаването на повече ваксини, отколкото би им се падало според числеността на населението и това е довело до несправедливо разпределение на ваксините между държавите от блока.
Високопоставен представител на ЕС, който потвърди получаването на писмото на петте държави, спомена предстоящото заседание на Европейски съвет на 25 и 26 март като възможно място за подобно обсъждане и заяви, че „координацията в борбата срещу пандемията е първа точка от дневния ред“. „Преди всяко заседание на Европейския съвет получаваме писма, на които отговаряме“, допълни той, съобщи БТА.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…