България и Унгария са се договорили за плащанията за руски газ по „Турски поток“, съобщи Будапеща

България и Унгария са намерили решение за плащането на транзита на руски газ по „Турски поток“, което не противоречи на американските санкции срещу руската „Газпромбанк“. Това съобщи в петък министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, който беше на посещение в София.

Новината идва, след като преди три дни българският министър на енергетиката Владимир Малинов каза, че София може да спре транзита на руски газ до Сърбия и Унгария, ако руската компания „Газпром“ не намери решение за плащанията.

Тръбопроводът „Турски поток“, по който Сърбия и Унгария получават газ от Русия, минава през България и за услугата страната получава определена такса.

През ноември САЩ наложиха санкции на „Газпромбанк“ – банката, към която доскоро всички купувачи на руски газ бяха задължени да плащат за сделките. На 6 декември руският президент Владимир Путин отмени това условие, но остана неясно как и към кои банки ще бъдат превеждани плащанията занапред.

Сега унгарският външен министър Петер Сиярто пристигна на посещение в София, като се срещна с президента Румен Радев и министрите на енергетиката и на външните работи на България.

След срещите Сиярто каза, че е било намерено „правно-финансово решение“ за транзита на руски газ през България, което е приемливо както за София, така и за Будапеща и което не противоречи на американските санкции. Той обаче не съобщи подробности за решението.

Свободна Европа се свърза с пресцентъра на българското министерство на енергетиката, но от там отказаха коментар.

В съобщението, публикувано на сайта на министерството, се казва единствено, че по време на разговора на Малинов със Сиярто е бил „обсъден вариант, който включва унгарската страна като част от решението“.

Там се казва още, че самата компания „Газпром“ „следва да намери начин да заплаща, за да продължи да ѝ се предоставя услугата“ за транзит през България.

Продължението на „Турски поток“ през България беше построено по времето на управлението на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов.

По-късно разкрития за планирането, строежа и работата на газопровода показаха, че той обслужва изцяло „Газпром“ и Русия, въпреки че беше построен със средства от националния бюджет на България.

София не получава газ по „Турски поток“, а единствената ѝ потенциална полза от него е да получава транзитни такси по договор с „Газпром“. Руската държавна компания е резервирала почти изцяло капацитета по тръбата до 2035 г.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

Днес в „Наследство“: Яман усеща, че губи безвъзвратно любовта на Сехер

Сехер моли Яман да й даде развод, за да започне живота си на чисто. Казва…

17 минути ago

Общинският басейн в Стара Загора няма да работи по време на Великденските празници

Общинският басейн в Стара Загора няма да работи по време на Великденските празници, съобщиха за…

33 минути ago

„Военно престъпление“. Как реагираха световните лидери на убийствената руска така срещу Суми

Лидери от целия свят остро осъдиха смъртоносната руска атака срещу украинския град Суми, при която…

35 минути ago