България подписа споразумение за опазване на международното открито море на официална церемония в сградата на ООН, съобщи пресцентърът на външното министерство в сряда.
След 15-годишно обсъждане през юни ООН представи първото по рода си споразумение за опазване на водите в открито море. Това е океанската зона, започваща отвъд изключителните икономически зони на държавите или на 370 км от бреговата им линия. Това обхваща почти половината от планетата.
Според ООН през първия ден договорът е подписан от 67 държави, включително САЩ, Китай, Австралия, Великобритания, Франция, Германия и Мексико, както и от целия Европейски съюз.
„С подписването на споразумението България показва последователност в политиките си на страна член на ЕС и лидер в опазването на Световния океан“, коментира Мария Габриел, която подписа документа за България.
Споразумението все пак трябва да бъде ратифицирано и от държавите на национално ниво. То ще влезе в сила 120 дни, след като бъде ратифицирано от 60 държави.
Споразумението ще позволява да се създават защитени морски зони и в международни води, което ще помогне за тяхното опазване.
Договорът бележи промяна в „начина, по който гледаме на океана – от голямо сметище и място, където можем да изнасяме вещи, към място, за което се грижим, което стопанисваме и уважаваме“, каза актрисата и активистка Сигорни Уивър при откриването на подписката в Ню Йорк.
Океаните са от решаващо значение и за ограничаване на изменението на климата, тъй като помагат за поглъщането на емисиите на парникови газове. Въпреки това те дълго време са пренебрегвани в дискусиите за околната среда.
Решението е ключово и за глобалното споразумение, сключено в края на 2022 г. преди срещата на върха на ООН в Монреал. Според него 30 % от световните океани и земи трябва да бъдат защитени до 2030 г.
Ученически игри по бадминтон: спортен дух и успехи в Стара Загора Младите шампиони се подготвят…
Ремонт на уличното платно затваря участък от ул. „Граф Игнатиев“ в Стара Загора, съобщиха за…