България спечели общо 9 медала на Световната Купа по художествена гимнастика (ОБЗОР)

България спечели общо 9 медала (6 златни, 1 сребърен и 2 бронзови) при жените и при ансамблите на Световната купа по художествена гимнастика, която се проведе в „Арена Армеец“ в София.
Ансамбълът, в състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова взе три златни отличия – в многобоя и на финалите на пет топки и на три обръча/два чифта бухалки.
Боряна Калейн стана първа на финалите на обръч, бухалки и лента, втора в многобоя и трета на топка.
Катрин Тасева завоюва бронзовото отличи на финала на бухалки.
Днес ансамбълът на България спечели финала на пет топки с оценка от 39.800 точки, от които 31.600 за трудност.
В петък българките получиха за тази композиция рекордната за спорта оценка от 44.150 точки.
На второ място на финала на пет топки е отборът на Япония с 39.700 точки, а на трето – Русия с 33.500 точки
Русия участва с клубен ансамбъл от Санкт Петербург.
На обръчи и бухалки Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова изиграха отлично новото си съчетание и получиха оценка от 39.750 точки, от които 31.100 за трудност.
На второ място на финала на обръчи и бухалки е Япония с 35.800 точки, а на трето Азербайджан с 33.450 точки.
При жените Боряна Калейн, която вчера завърши втора в многобоя, изигра силно композицията си с обръч и получи оценка от 26.150 точки.
Втора в Анастасия Салос от Беларус, а трета победителката в многобоя Линой Ашрам от Израел. Двете получиха еднаква оценка от 26.100 точки, но Салос има повече за изпълнение.
На топка Калейн също игра страхотно и беше оценена с 25.500 точки, което й отреди третото място.
Златото взе европейската шампионка Линой Ашрам с 26.500 точки, а втора е Алина Харнаско (Беларус) с 25.850 точки.
Втората българка Катрин Тасева се класира четвърта на финала на топка с 24.350 точки.
На бухалки Боряна Калейн спечели златния медал, а Катрин Тасева завоюва бронз.
Калейн получи за изпълнението си оценка от 26.100 точки, а Тасева има 24.500 точки. Двете българки имаха изпускане на уреда в композициите си, но останалите финалистки също допуснаха грешки.
Сребърното отличие стана притежание на София Рафаели от Италия с оценка от 24.950 точки.
На лента Калейн стана шампионка, след като получи най-високата оценка от 22.150 точки.
Втора се класира Анастасия Салос (Беларус) с 21.600 точки, а трета е италианката София Рафаели с 21.350 точки.
Официален гост на турнира е президентът на ФИГ Моринари Ватанабе.
60 индивидуални гимнастички и 11 ансамбъла от 37 държави участваха в престижната надпревара.