Световни новини

България с много важна роля в Европейския съюз

България поема от днес ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз.

[ad id=“263680″]

Очакват се над 2000 събития в Брюксел, Люксембург и София. Над 25 хиляди делегати и гости ще пристигнат в страната през първата половина на 2018-та година.

Съветът на ЕС е един от основите органи в съюза и представлява правителствата на държавите членки. В него се събират националните министри на всички страни от ЕС и задачата им е да приемат закони и да координират политики.

Съветът договаря и приема законодателни актове заедно с Европейския парламент. Годишно той одобрява средно около 200 регламента, 50 директиви, 50 решения. Освен това Съветът определя и изпълнява външната политика на ЕС според насоките, дадени от Европейския съвет.

Председателството на Съвета се сменя на ротационен принцип на всеки шест месеца. Преди нас беше Естония, а след нас е Австрия. Заедно с тях България формира т.нар. „Тройка“, като целта на този формат е да има повече приемственост в политиките.

Официалната церемония по откриването ще бъде на 11 януари в Народния театър.

Още на следващия ден започват първите събития от календара, които в София са около 300 за шестте месеца. Очаква се у нас в този период да дойдат много държавни и правителствени глави, както и ръководителите на ЕК и Европейския съвет, множество политици и чуждестранни гости.

[ad id=“225664″]

Българското председателство ще е белязано с два безпрецедентни казуса, чието решение ще се търси и по време на заседанията у нас.

Първият е финализирането на сделката по Брекзит (британското напускане на Европейския съюз).

Вторият засяга първото в историята на ЕС блокиране правото на гласа на страна членка – Полша. Това още не е факт, но ЕС даде ясен знак, че може да се случи съвсем скоро.

Предварително начертаните приоритетни теми на нашето председателство са четири:

сигурност за европейските граждани;

повишаване на конкурентоспособността на икономиката и продължаване на кохезионната политика, която ускорява сближаването между държавите членки;

темата за Западните Балкани;

развитие на дигиталната икономия и умения на бъдещето.

Официалният сайт на българското председателство е: eu2018.bg

По-голямата част от събитията ще се провеждат в НДК в столицата, а всички срещи и конференции ще са преведени и на български език.

Пламен Пенчев