Снимка: БГНЕС |
България поема по пътя на някои западни държави, които предоставят финансови стимули и пари в брой с цел ускоряване на ваксинациите срещу коронавирус. Всички пенсионери, които се ваксинират с две дози, или с бустерна доза, ще получат еднократно допълнение към пенсията от 75 лв., обяви премиерът Кирил Петков.
Добавката към пенсиите ще се даде и на всички хора над 65 години, които вече са завършили пълния ваксинационен цикъл, тоест поставили са си и бустерна доза. Програмата ще действа от 1 януари до 30 юни. Петков смята, че така може да се увеличи броят на ваксинираните с 300 хил. до края на февруари.
„Целта е да защитим най-възрастните хора, които са под най-голям риск. Трябва да се знае, че не е вярно, че ваксината влияе на бремеността, има странични ефекти и т.н. Ето защо днес искаме да обявим позитивен стимул към пенсионерите. Ще даваме 75 лева добавка към пенсиите за всеки, който се ваксинира, и за всеки, който вече се е ваксинирал с три дози. Надеждата ни е, че ако ваксинираме 300 хиляди от нашите съграждани, то ще намалим следващата COVID вълна“, обяви Петков.
За пореден път той поясни, че това е доброволна мярка.
„Време е да запретнем ръкави. Да направим България една нормална европейска държава, защитена от коронавируса“, каза още премиерът и обяви, че предстои и силна информационна кампания.
Кирил Петков, Асена Сербезова и Георги Гьоков по време на пресконференцията за новите икономически стимули за ваксинация. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Петков вече невъднъж заяви, че новото правителство ще работи за увеличаване на броя на ваксираните срещу COVID-19, а малко преди анонса премиерът разговаря на четири очи за COVID ситуацията в България със съветника си – вирусологът проф. Радка Аргирова. Преди това пък проф. Аргирова предупреди, че България може да се превърне в COVID гето. „Мисля, че Омикрон е вече тук, макар и като единични случаи, потвърждаващите данни за това ще се появят скоро. Той се разпространява по-бързо и вероятно между средата и края на февруари ще е пикът му у нас“, прогнозира проф. Аргирова.
Премиерът пък обяви, че политика на правителството ще бъде нулевата толерантност към издателите на фалшиви сертификати.
С хода правителството ще се опита да ускори ваксинацията в страната, която е на най-ниското ниво в ЕС. Към днешна дата около 27,3% от населението е напълно ваксинирано.
Бързото разпространение на омикрон варианта накара редица правителства и местни власти да помислят за възможността да предоставят парични бонуси за имунизиращите се. Едва преди два дни Ню Йорк обяви, че ще предложи стимули от 100 долара за поставяне на подсилващи инжекции от този момент до края на годината. Ваучери за по 100 долара се предлагат и в щата Мисури още от лятото, когато започна разпространението на делта варианта.
Идеи за подобни мерки има дори в Източна Европа. Едва наскоро стана ясно, че министърът на финансите на Словакия Игор Матович възнамерява да раздаде ваучери на стойност 500 евро на всички над 60-годишна възраст, които се ваксинират, включително и на тези, които вече са се ваксинирали. Ваучерите, които биха могли да се използват в ресторанти и хотели, срещат и съпротива на някои членове на правителството, но Матович се надява да ги прокара с подкрепата на някои опозиционни депутати в парламента.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…