Интерконекторът с Гърция ще заработи на 1 октомври. Реалната диверсификация обаче изисква той да бъде свързан с терминала край Александруполис, съобщи Bulgaria ON AIR.
„България е акционер с 20% в терминала за втечнен газ в Александруполис и има резервиран капацитет за следващите 10 години. Постигане на реална диверсификация, сигурност на доставките и засилена конкуренция.
Това изисква, разбира се, терминалът да бъде свързан с другия стратегически обект между нашите две страни – интерконекторът“, заяви Радев.
Затова държавният глава настоя за драстично увеличение на резервирания от България капацитет за втечнен природен газ от терминала.
„За нас е изключително важно терминалът да бъде завършен в срок, както и да разгледаме още веднъж възможностите за повишаване на доставките на втечнен газ през Гърция и в краткосрочен, и в дългосрочен план. И възможностите за включването на България в управлението на порт Александруполис“, добави президентът.
„Към момента това решение не струва нищо на бюджета. Увеличаваме банковата гаранция. Така че в момента го увеличаваме двойно – от 500 млн. на 1 млрд. кубически метра“, заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов.
Междувременно той поясни, че България не иска промени по договора с „Газпром“, но търси гаранции.
„Искаме да започнем преговори, с които да изпратим нашите желания за някои модификации, включително разсрочване на доставките, така че физически да може да ги получим. Да обсъдим евентуално и цената“, уточни Христов.
А от гръцка страна потвърдиха – работата по терминала върви по план.
„Капацитетът на терминала е от изключителна важност. Смятаме, че България е с приоритет, тя е по пътя към различните пазари. Движим се по график, за да завършим проекта в срок“, категоричен беше Костис Сифнеос от Gastrade.
Преговорите на масата при президента завършиха с успех. Резултатът – България ще получава двойно на резервираните количества от 500 млн. кубични метра газ.