Categories: Бизнес

България ще се превърне в транзитен център на ток от Турция?

Снимка: Investor.bg

През следващите години през територията на България ще се транзитират съществени количества електроенергия от Турция на запад, става ясно от проекта на Десетгодишния план за развитие на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Документът е публикуван на страницата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

За първи път при разработката на плана се взима в предвид влиянието на електроенергийната система на Турция върху потокоразпределението в региона, отбелязват от работната група, сформирана от енергийния регулатор, която анализира фактите, вписани в плана.

Още по темата

Прогнозите на турския оператор са за голям ръст на нови генериращи източници с ниска цена на електроенергията и възможност за целогодишен експорт. В същото време в българската електроенергийна система не се предвиждат инвестиции за нови мащабни източници на електроенергия, достъпни 24 часа в денонощието, които да не отделят парникови газове.

Това може да доведе до повишаване на транзитните потоци на електроенергия през нашата преносна мрежа в направление изток-запад и може да направи българо-турската и българо-сръбската граница тесни места, които биха ограничавали търговията на електрическа енергия.

Транзитът на електрическа енергия през нашата страна би станал още по-голям, при редуциране на производството от генериращите мощности в комплекса „Марица изток“, отчитат още от ЕСО.

Операторът отчита още и „драстична диспропорция при възможностите за покриване на вътрешното потребление и евентуален внос на електроенергия“ на България. Износът става невъзможен през зимата – някои години предполагат включването на всички налични източници на допълнителни услуги и/или внос на електроенергия. Това е особено валидно при изчерпването на ресурса на водните централи и повишената аварийност на производствените мощности, както се случи през 2017 година.

През лятото има значително по-големи възможности за износа, което обаче е в пряка зависимост от производството на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).

През следващите десет години операторът на електропреносната мрежа планира да направи инвестиции в размер на над 1,7 млрд. лева. Около 28% от тях ще бъдат реализирани в периода 2021 – 2023 година. Оценката на енергийния регулатор показва, че ЕСО ще разполага с достатъчно средства за изпълнение на инвестиционната си програма.

Операторът ще бъде в състояние да покрива текущите си задължения, както и да обслужва дългосрочните и краткосрочните си задължения със собствени средства.

От ЕСО са разработили три сценария за енергийното потребление до 2030 година. Според тях най-голямо ще е потреблението на електроенергия у нас при изпълнението на европейските цели в областта на климата.

Източник: ЕСО

По отношение на очакваните нови мощности, които да бъдат присъединени към мрежата на базата на инвестиционни намерения, от ЕСО прогнозират 2,4 теравата ВЕИ, от които основен дял заемат фотоволтаиците (почти 1,7  теравата).

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

Лоялни на Асад сили убиха 14 души в сблъсък с новата власт в Сирия

Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…

един час ago

Тюркян, която стана символ на съпротивата на българските турци. Как хората си спомнят насилието на 80-те

Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…

3 часа ago