Хималайският връх Шиша Пангма, където изчезна българският алпинист Боян Петров преди дни, е най-малък от осемхилядниците. Затова го наричат „джудже”. Според алпинисти обаче той е един от най-трудните за изкачване.
[ad id=“225664″]
Д-р Калина Сълова започва работа като планински спасител преди повече от 30 години и участва в шест хималайски експедиции. Когато взима решението да изкачи Шиша Пангма като алпинист тя не казва на никого. Тръгва през май 1999 г. заедно с ветерана алпинист Дойчин Василев. Казва, че гледали да не заспят, защото не било ясно дали ще се събудят, съобщава bTV. Да останеш на бивак означава просто да спреш и да изчакаш новия ден без нищо, пояснява Сълова. Изтощението било голямо. „Сутринта попитах „нагоре или надолу”, той ме погледна и от погледа му разбрах, че трябва нагоре”, спомня си тя. Разказва, че на другия ден шерпите ги посрещнали много радушно и двамата алпинисти пили най-хубавия чай в живота си.
[ad id=“263680″]
Според нея върхът е труден и заради резките промени във времето, характерни и за останалите осемхилядници, както и заради технически особености при изкачването му. Казва обаче, че не се притеснява за Боян Петров. „Той умее да ръководи себе си, аз се убедих в тези осемхилядници, на които беше, защото все пак той преценяваше себе си относно заболяването, което носи и му се възхищавах като лекар, че умее да държи и да води заболяването си, а не то да го води”, казва Сълова. Тя вече не изкачва високи върхове, но пази всичките си спомени от тях в много снимки и в малко камъчета. За изкачването на Шиша Пангма д-р Карина Сълова и Дойчин Василев получават сертификат, където е записано 8017 м. изкачена височина.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…