Categories: България

Българска платформа може да сложи край на преписването в клас

Българската платформата СмартТест пести на учителите време за създаване и проверка на тестове, като им позволява да се съсредоточат върху преподаването. Алгоритъмът може да предложи различни варианти на тест, дори за всеки един ученик, и да помогне за анализите, изисквани от Министерството на образованието и науката. Това каза Александър Попов, основател на СмартТест, в ефира на предаването „Бизнес старт“ с водеща Роселина Петкова.

СмартТест работи с 53 училища в България при постоянно растящ интерес, като е имало определен бум по време на пандемията. Един положителен ефект, за който са споделили доволни учители при обратна връзка, е бил изключителен спад на преписването.

„Много лесно учениците могат да получат различен вариант на подредба на теста или различни въпроси на теста“, обясни Попов. „Могат да виждат само един въпрос на страница, без право да се връщат назад. Учителят може да задава колко минути и секунди може да се прекара на всеки един въпрос. От скоро имаме съвсем стриктен режим – когато ученик започне да решава тест, ако опита да отвори друг прозорец – за да потърси информация или да препише – платформата го предупреждава, че ако го направи още един път, тестът ще бъде автоматично предаден. Това много се харесва на учителите в сравнение с другите платформи.“

Според Попов спадът в преписването дава по-добра обратна връзка от оценката на учителите и може да действа мотивиращо на учениците да получават реални резултати и да изградят навици да учат и разчитат на себе си.

Развитието на платформата е чрез изцяло лични инвестиции, като за момента фондовете са скептично настроени, тъй като смятат, че образователният пазар е наситен. Това е така в дигитализацията на съдържанието и в управлението на училищата, но СмартТест има своята ниша, смята Попов.

Системата е възможно да допусне грешки при генерирането на въпроси от учителите или да бъде прекомерно стриктна с оценките, но това може да бъде коригирано от учителите. Докато проверяването е автоматично, то става по предварително зададена от учителите скала за оценяване.

Една от целите на СмартТест е в бъдеще да започне сама да генерира съдържание от официалните програми на МОН – за момента това се прави от учителите – и да включва всички предмети и теми за всички класове. За момента платформата е само на български, но възнамерява да опита да навлезе на чужди пазари. Първо идеята е да се  преведе на английски, защото там вероятно ще има най-голям интерес.

От края на 2022 г. е възможно СмартТест да се използва заедно с една от най-използваните платформи Google Classroom, което ще улесни внедряването ѝ и употребата ѝ от учителите, добави Попов.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/

Arhiv