Към края на годината българският военен научно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“ ще отплава на първата си мисия, каза днес началникът на Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна проф. Боян Медникаров при откриването на изложбата „Науката отплава за Антарктида“. Фотоекспозицията е дело на Българския антарктически институт (БАИ) и Асоциацията на младите полярни изследователи. Домакин е Военноморският музей във Варна, а един от акцентите в експозицията е точно корабът, който ще ползват нашите полярници, предаде БТА.
За пръв път български плавателен съд ще тръгне към ледената Антарктида, посочи във видеообръщението си към гостите на експозицията проф.Христо Пимпирев. Той припомни, че в момента в българската база на остров Ливигстън се изгражда модерна научно-изследователска лаборатория. По думите на Пимпирев обаче много по-важно е, че българските учени ще разполагат вече с кораб, който се стопанисва от консорциум.
Освен рационални, отношенията между ВММУ и БАИ са заредени и с много силни положителни емоции, сподели Медникаров. Той изрази възхищение от мащаба на откритията, които правят българските полярници, както и гордостта си, че учените от училището тръгват по пътя на изследователите.
Медникаров допълни, че ремонтите по кораба вече приключват и предстоят изпитанията му и дообрудването му. Той припомни, че българският военноморски флаг бе издигнат на плавателния съд през лятото на миналата година и благодари на Военноморските сили за съдействието, което оказват през цялото време.
Курсът при първото плаване ще бъде от Варна през Истанбул, Картахена, Лас Палмас, Буенос Айрес, Ушуая, протокът Дрейк към остров Ливингстън, разказа капитанът на „Св.св.Кирил и Методий“ Николай Данаилов. По думите му екипажът ще бъде от 21 военнослужещи и един военен лекар. Освен това в плаването ще бъдат включени и курсанти, за които това ще бъде учебна практика.
Български военен изследователски кораб не е преминавал Гибралтар, допълни кап.Данаилов. Той уточни, че плаването ще е между 45 и 50 дни в едната посока, включително товарните и разтоварни дейности. Очаква се при първата си мисия корабът да пренесе близо 50 тона товар към българската база, който ще бъде свален на бряг, където няма пристанище, с лодки и салове.
Въпреки че се очаква отплаването да е към края на годината, подготовката на екипажа тече, каза още Данаилов. Той допълни, че оборудването на кораба ще позволява да се извършва научна дейност през цялото плаване.
Старши треньорът на Берое – Хосу Урибе, не пропусна да честити Новата 2025 година с…