Categories: България

Българското Черноморие е твърде малко, натоварване му идва много

Активната гражданска позиция е единственото препятствие срещу унищожаването на дюните в България и информацията в цифровата карта на дюните, изготвена от „Зелени закони“, е много важна за тяхното опазване. Създаването на дигиталната карта е отнела над десет години и ако дюните бъдат вкарани в нея, тя ги пази в много голяма степен. Това каза Стефан Аврамов, „Зелени закони“, в ефира на предаването „Бизнес старт“ с водеща Роселина Петкова.

„Публичността е основното средство да защитим дюните… Хиляди декари дюни все още не се водят дюни и не са включени в картата… Има дюни, които са неопределени, и не могат да се ползват от пълната защита по закон – върху тях даже би могло да се строи. Има дюни, които въобще не са отразени“, обясни гостът.

Такава карта би трябвало да е задължение на Агенцията по кадастър и Министерството на регионалното развитие и благоустройство, които до скоро са предлагали само сканирани хартиени карти на публичните си сайтове, които са крайно неудобни за ползване, каза Аврамов. След обществен натиск институциите са качили информацията в цифров формат, а „Зелени закони“ са я направили достъпна на безплатен GIS сървър.

През 2012 г. Министерството на околната среда и водите извършва подробно на 90% картиране на дюните, но има големи разминавания при отразяването му към картата в Агенцията по кадастър, каза Аврамов.

Той цитира пример с плаж с две различни дигитални карти – според едната там има защитени сиви дюни, а според другата става дума за ембрионални дюни, върху които са разрешени почти всякакви дейности.

Според него продължава да е проблем самият Закон за устройство на Черноморското крайбрежие, където се казва, че е забранено строителството, поставянето на преместваеми обекти, движението с МПС върху бели, сиви и облесени дюни, но същевременно не е забранено тяхното унищожаване: „Можете да отидете с една мотичка и да ги очукате на ръка, без МПС, и няма да има никакво наказание, ако сте извън „Натура 2000″. Има и такива случаи.“

Подобно „почистване“ на дюни остава най-голямата заплаха в момента, след блокиранията на около 4 кв.км дюни заменки с най-вероятна цел застрояване, каза Аврамов. Площта на дюните намалява според данните от сателитни снимки, които показват чисти плажни ивици на места, където през 2007-2012 г. е имало дюни.

Дюните могат да се възстановят, като най-добрият начин за това би било да бъдат оставени без човешка намеса.

Обществото в България винаги е било будно по въпросите за опазване на околната среда, а „картината не е напълно трагична“, каза Аврамов, след като хиляди дюни вече са попаднали под защита.

„Българското Черноморско крайбрежие е твърде малко за нас – милиони хора натоварване му идват твърде много. Трябва да разделим част от плажовете да бъдат опазени като дюни, част от тях да си бъдат плажове.“

Целият разговор – на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/

Arhiv

Recent Posts

Лоялни на Асад сили убиха 14 души в сблъсък с новата власт в Сирия

Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…

един час ago

Тюркян, която стана символ на съпротивата на българските турци. Как хората си спомнят насилието на 80-те

Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…

2 часа ago