Categories: Бизнес

Бюджетният излишък нараства значително през април до 882,5 млн. лева

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към април остава положително и е в размер на 882,5 млн. лв., съобщи Министерството на финансите (МФ) на сайта си във вторник.

Сумата представлява 0,6 % от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) и се формира от превишение на приходите над разходите по националния бюджет в размер на 678,9 млн. лв. и по европейските средства в размер на 203,7 млн. лв.

Приходите, помощите и даренията по КФП за април са в размер на 17,7 млрд. лв. (31,1% от годишните разчети). Постъпленията нарастват с малко над 1 млрд. лв. спрямо април 2021 г. Данъчните и неданъчните приходи нарастват номинално с 1,03 млрд. лв., а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) са нараснали с 40,9 млн. лв. спрямо година по-рано.

Още по темата

Общата сума на данъчните постъпления по КФП, вкл. приходите от осигурителни вноски, възлиза на над 14 млрд. лв., което представлява 31,1 % от планираните за годината данъчни приходи. Постъпленията от данъци и осигурителни вноски нарастват с 1,3 млрд лв., или 10,4% на годишма база, като формират 78,8 % от общите постъпления по КФП за периода.

Приходите от преки данъци са в размер на 2,2 млрд. лв. (24,8 % от предвидените в разчетите за годината). Постъпленията от косвени данъци се равняват на 6,9 млрд. лв., като приходите от ДДС възлизат на малко над 5 млрд. лв., тези от акцизи са 1,7 млрд. лв., а от мита са 143,4 млн. лв.

Постъпленията от други данъци, включително имуществени и други по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), са в размер на 649,4 млн. лв. Приходите от социални и здравноосигурителни вноски са 4,1 млрд. лв.

Статистиката на МФ показва още, че неданъчните приходи през април са на стойност 2,8 млрд. лв., като се формират основно от приходи от държавни, общински и съдебни такси, приходи и доходи от собственост, приходи от концесии, приходи от продажба на квоти за емисии на парникови газове и други.

Приходите от помощи и дарения са в размер на 887,9 млн. лева.

Още по темата

Разходите по КФП – в т. ч. вноската на страната в бюджета на Европейския съюз – възлизат на 16,9 млрд. лв., което е 26,8 % от годишните разчети. За сравнение – разходите по КФП към април 2021 г. бяха в размер на 16 ,5 млрд. лева.

Нелихвените разходи се равняват на малко над 16 млрд. лв., като текущите нелихвени разходи са в размер на 15,05 млрд. лв. Капиталовите разходи възлизат на 969,8 млн. лв., предоставените текущи и капиталови трансфери за чужбина на 8,3 млн. лв., а лихвените плащания – на 340,9 млн. лв.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към края на април от централния бюджет, възлиза на 534,9 млн. лв.

Размерът на фискалния резерв в края на четвъртия месец на годината е 9,4 млрд. лв.

От финансовото министерство очакват бюджетното салдо по КФП към май да остане положително в размер на 570 млн. лв. За сравнение, за същия период на 2021 г. бе отчетен дефицит в размер на 140,6 млн. лв.

Приходите, помощите и даренията по КФП към май 2022 г. се очаква да бъдат в размер на 22,7 млрд. лв. или с 11,1% повече спрямо май 2021 г. Разходите се очаква да достигнат 22,1 млрд. лв. спрямо нивото от 20,6 млрд. лв., отчетено година по-рано.

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

7 факта за Берковица, които вероятно не знаете

Берковица е малък, но исторически богат град, разположен в северозападната част на България, в подножието…

21 минути ago

Кукленият театър започва годината с бебешки представления

Кукленият театър в Стара Загора започва годината с бебешки представления, съобщиха за ЗАРАТА За първи…

34 минути ago

Община Стара Загора очаква вашата честна оценка

Община Стара Загора насърчава гражданите: "Очакваме вашата честна оценка" - съобщиха за ЗАРАТА Участието на…

39 минути ago