Бизнес

Бюджет ‘2020 бил бюджет „дал Кольо, взел Кольо“

„ГЕРБ и коалиционните партньори работят на парче, нямат философия за бюджетната политика на България. Нямат виждане какво ще стане с българската икономика през следващата година, а страните в Европейския съюз започват многогодишно бюджетиране. Те са направили един счетоводен бюджет „дал Кольо, взел Кольо“, изравнили са приходите и разходите и казват толкова пари имаме и толкова разпределяме“. Това коментира в предаването „Неделя 150“ на БНР проф. Румен Гечев, депутат от „БСП за България“ и зам.-председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси.

„Това, с което се гордеят от ГЕРБ, че преизпълняват плана по бюджетните приходи, се случва, защото тези „юнаци“ си слагат много ниска летва. Винаги си залагат по-нисък БВП и по-ниски бюджетни приходи, защото много по-лесно се изпълнява такъв бюджет. И защото съгласно Закона за бюджета правителството не може да променя параметрите на бюджета и да преразпределя пари по други пера без разрешението на парламента. Има едно изключение обаче – ако има излишък в бюджетните приходи, то този излишък може да се преразпределя“, коментира икономистът.

Според него въвеждането на плоския данък е било грешка. „Плоският данък се вихри в момента в Таджикистан, в Узбекистан, в Казахстан и в Монголия. В Източна Европа имаше три-четири страни с плосък данък, но той беше почти двойно по-висок от българския. Българският е не само плосък, но и рекордно нисък. Но тези източноевропейски страни вече излизат от този данък… Ние предлагаме умерена скала на прогресивно данъчно облагане“, добави Румен Гечев.

Той смята, че предложението за плащането на болничните е „нерационално, неприемливо и остро неприемано от българската общественост“, а повишението на минималните пенсии е „нормален и задължителен процес“.

На въпрос за предложението на финансовия министър Горанов кметовете да вдигнат местните данъци и такси и да въведат допълнително подоходно облагане, Румен Гечев коментира: „Той прехвърля горещия картоф на кметовете. С местни данъци и такси никъде по света кмет не може да си осигури финансов комфорт. Всеки баланс на кметството, всяко разсрочване на задължение, всяко допълнително финансиране зависи единствено от благоволението на един човек – на министъра на финансите… Ние предлагаме реална децентрализация“.

ГЛАСОВЕ

Ваня Русева