Случаите на варицела в област Стара Загора за 2022 година са четири пъти повече в сравнение с миналата година, съобщи за БТА д-р Светла Петрова, началник отдел „Противоепидемичен контрол“ в Регионална здравна инспекция Стара Загора.
От началото на годината до момента са регистрирани 1187 заболели, докато през 2021 година общият брой е бил 300. В момента има регистрирани заболели в 90 на сто от детските заведения в община Стара Загора.
„В седмицата от 12 до 18 декември са регистрирани общо 62 случая на заболели от варицела, като 58 от тях са в Стара Загора. Това бележи лек спад, тъй като в предходните седем дни 80 пациенти са заболели“, каза д-р Петрова.
„Повишаването на заболеваемостта от варицела е обусловено от цикличността на епидемичния процес на самото заболяване. Това означава, че е натрупан един контингент от деца, които не са преболедували. „Варицелата“ се характеризира с много висока контагиозност, т.е. непреболедувалите, които са били в контакт с болен, има вероятност да се разболеят между 80 и 90 на сто. Плавното увеличение е започнало е средата на месец октомври“, обясни още тя.
Причината за увеличението на заболеваемостта в момента се дължи отчасти и на ковид пандемията през последните две години, защото през голям период от време децата бяха изолирани и не посещаваха детски заведения, а от там не са се срещали и с вируса на шарката.
От думите на медика стана ясно, че заболяването е остро инфекциозно, а заразяването става по въздушно-капков път. „Характерно е, че се засягат деца най-вече между 3 и 9-годишна възраст. Започва с общо неразположение- висока температура, главоболие и втрисане, а на втория- третия ден се образуват и специфични пъпки“.
Тя посъветва, ако родителите забележат симптоми, да ограничат контактите на децата, за да не заразяват. Заболелият е заразен около 2-3 дни преди обрива и докато всички обривни единици се превърнат в корички. След преболедуване се придобива траен имунитет.
При поява на варицела в детското заведение групата се карантинира за период от 21 дни, а продължителността на заболяването е между 7 и 10 дни.
Д-р Петрова посочи още, че към момента в област Стара Загора няма повишение на заболелите от скарлатина. През изминалата седмица са регистрирани общо три случая на заболели. Двама от пациентите са от Стара Загора, а един е от Казанлък.