Парите в държавата не са свършили съвсем и причината е, че имаше дълги години – две десетилетия, на добра финансова стабилност. Това заяви икономистът и бивш вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев.
По думите му това е станало, след като държавата е изплатила част от задълженията си, останала е с нисък дълг като процент от БВП и дълги години са отчитани бюджетни излишъци. Този период обаче приключил преди около година-година и половина.
„Напоследък ни управляваха хора, които искрено вярват, те не че искат нещо лошо да направят, те просто имат такава идеология – че колкото по-големи дългове се вземат и колкото по-големи харчения прави бюджетът, толкова по-добре“, посочи Василев пред БНТ.
Той уточни, че е на обратното мнение. Икономистът смята, че, когато държавата харчи много, тя прахосва парите за неприоритетни неща и никой не мисли за утрешния ден – сякаж всеки иска да управлява само за няколко месеца.
„Това, че нашата нация ще задлъжнее и нашите деца при все по-високи лихви непосилни дългове – никой не мисли по този въпрос“, подчерта Николай Василев пред БНТ.
Според него, ако няма редовни правителства, може да стане много по-голяма криза: „Аз съм убеден, че държавата е по-добре да се управлява без дефицити и дългове, когато няма нужда за това.”
За Василев последните години са били фискално безотговорни и това трябва да се спре. Той мисли, че не трябва да се променя данъчната политика.
„Безвремието, в което беше държавата година и половина, забави приемането на Плана за възстановяване с около година. Прогнозата ми е, че големи проекти до края на тази година няма да се осъществят, а ще „запълваме дупки”, каза още той.
„Смятам, че по-голямата част от българите смятат, че е по-добре да има някакво редовно правителство, отколкото никакво. Поредица служебни правителства не може да управляват сериозно държавата”, каза той и допълни, че по бюджета ще познаем следващото правителство.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…