Васил Терзиев е новият кмет на София, сочат данните на ЦИК от 7 сутринта. При 99,78% обработени протоколи кандидатът на ПП-ДБ получава 48,17% от гласовете. Неговата опонентка Ваня Григорова, подкрепена от леви , комунистически и националистически партии, получава 46,92%.
Терзиев печели с преднина от малко над 4000 гласа.
Победата му идва след 18-годишно управление на ГЕРБ в столицата. Тя е подсилена от друг пробив на ПП-ДБ в София, където кандидати на коалицията печелят 17 от общо 22 балотажа за районни кметства.
В неделя България гласува на втория тур от местните избори. Резултатите, които ЦИК публикува при 100% обработени протоколи в другите населени места в страната, позволяват четири основни наблюдения:
ГЕРБ спечели половината от областните градове и с това зае мястото на победителя. Никой друг в неделя не достигна и половината от нейния успех. Но този резултат е твърде далече от картата на повсеместните победи в България, която Бойко Борисов беше показал пред журналисти преди няколко години.
ГЕРБ печели в Бургас, Велико Търново, Враца, Габрово, Монтана, Перник, Плевен, Пловдив, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Хасково, Ямбол. В повечето от тези места става дума за преизбиране на кметове.
Останалите областни градове са спечелени от БСП (Русе, Шумен, Силистра, Разград), от ПП-ДБ (София, Варна, Пазарджик, Благоевград), от ДПС (Кърджали), СДС (Видин), Партия на зелените (Кюстендил), „Има такъв народ“ (ИТН) и „Български възход“ (Ловеч), коалиция от ДБГ, ИТН, НДСВ и ВМРО-БНД (Добрич).
Резултатите от преброяването на ЦИК бяха публикувани в ранните часове в понеделник и все още е рано за пълноценен анализ на данните от по-малките общини. Но ето един пример за пропукването на влиянието на ГЕРБ в Пловдивска област, в която има общо 18 общини. ГЕРБ печели 4 от тях. В останалите побеждава предимно БСП, земеделски партии и организации, ДПС, местни коалиции.
Сред победите на ГЕРБ в района е и самият град Пловдив. Но 6-те района на града са „поделени“ между ГЕРБ и ПП-ДБ.
ПП-ДБ печели в четири областни града. Васил Терзиев ще бъде кмет на София, Благомир Коцев – на Варна, Петър Куленски – на Пазарджик, а Методи Байкушев – на Благоевград.
В София Терзиев отбеляза най-инфарктно постиганата победа от десетилетия. Преди 2023 г. най-близкият резултат между опоненти беше този между Йорданка Фандъкова и Мая манолова през 2019 г. Но тогава разликата между двете кандидатки беше от около 20 000 гласа, тоест около пет пъти по-голяма, отколкото на изборите от 2023 г.
А още по-рано, през 2003 г., разликата между Стефан Софиянски и Стоян Александров от БСП беше от около 35 хил. гласа. Тогава това се смяташе за напрегната надпревара.
Във Варна Благомир Коцев спечели с комфортна преднина от над 10 % пред дългогодишния кмет Иван Портних от ГЕРБ.
В Пазарджик кандидатът на ПП-ДБ Петър Куленски беше втори след гласуването на първия тур. Той изоставаше с над 23% от дългогодишния кмет Тодор Попов. Между двата тура Куленски беше подкрепен от почти всички формации, така че спечели кметското място с десет процента преднина.
Изборите в Благоевград ще се запомнят не само с победата на Методи Байкушев, но и с това, че двамата опоненти следяха лично приемането и описването на бюлетините, като с това илюстрираха недоверието към изборния процес – но вече не това на избирателите, а на самите кандидати. Байкушев спечели с близо 3% преднина.
Изключително сме доволни от резултатите, каза в нощта на изборите лидерката на БСП Корнелия Нинова. Тя се позова на победата на партията й в общо 72 избора за кмет и напомни, че на предишните избори БСП е имала само 57. Тя каза, че партийният вот като цяло е бил повишен с около 50 хил. гласа. „За нас това е изключителен успех“.
Думите на Нинова идват на фона на спекулации за лоши отношения между лидерката на БСП и кандидатката за кмет на София Ваня Григорова, която беше издигната от градската организация на партията и на комунистически и националистически формации. Вестник „24 часа“, както и политолози, коментирали първия тур, предполагат, че Григорова е потенциален кандидат за лидерското място в БСП. Самата Григорова отрече това, като каза, че дори не е член на партията.
В последните години Нинова беше критикувана за прогресивния спад на гласовете в различни видове избори, но винаги успяваше да запази лидерския пост. Сегашният ръст на подкрепата за БСП биха могли да я подкрепят във вътрешната битка.
В Столичния общински съвет „Възраждане“ ще има трима представители, а в пловдивския – петима. Във Варна, градът, в който „Възраждане“ има най-осезаемо присъствие, партията ще има 7 членове на Общинския съвет.
Партията досега не е участвала в местни избори. Затова и единственото сравнение, което може да се направи с нейни предишни резултати, е свързано с участие в парламентарни избори.
Въпреки сегашния успех социолозите смятат, че на национално равнище „Възраждане“ е загубила близо половината си гласове. Партията се спихна въпреки всички прогнози, че ще разширява своето влияние, каза пред БНТ социологът Андрей Райчев от „Галъп Интернешънъл“.
Властите в Азербайджан предупредиха, че не трябва да се спекулира за причината за катастрофата на…