На 28 май т.г. „Булгартрансгаз“ дисквалифицира саудитската компания „Обединение „Консорциум Аркад“, която бе избрана за изпълнение на обществената поръчка за разширение на газопреносната инфраструктура до българо-сръбската граница. Причината е, че дружеството не е представило необходимите документи за сключване на споразумение. На мястото на „Обединение Консорцум Аркад“ бе избрана компанията Д3ЗД Консорциум „Газово развитие и разширение в България“.
Месец по-късно Комисията за защита на конкуренцията определи действията на „Булгартрансгаз“ за смяната на изпълнителите като неправомерни и остави в сила класирането от април, според което обществената поръчка следва да се възложи на „Аркад“. Но това решение на КЗК също може да се обжалва пред ВАС и от деловодната система на съда се вижда, че „Булгартрансгаз“ или обединение „Газово развитие и разширение в България“ са внесли жалба срещи него.
След като на 6 юни отстраненият победител „Аркад“ подаде жалба в КЗК срещу решението на „Булгартрансгаз“, изпълнителният директор на дружеството Владимир Малинов поиска от регулатора разрешение да сключи договор с другия участник, преди производството да е приключило. Мотивът му за това беше, че проектът е от „особено важен държавен и обществен интерес“ и забавянето му може да причини „значителна и трудно поправима вреда“.
КЗК обаче прецени, че доводите на държавния газов оператор са неоснователни, тъй като изграждането на въпросната инфраструктура не е свързано със запазването на живота и здравето на гражданите, а и към момента в страната има действаща газопреносна мрежа, която задоволява потребностите.
Именно това решение на КЗК беше обжалвано пред ВАС, но не от „Булгартрансгаз“, а от обединение „Газово развитие и разширение в България“.
„Булгартрансгаз“ е поела ангажимент пред „Газпром“, че още от началото на 2020 г. ще осигури техническа възможност за пренос на определени количества природен газ в посока от Турция към Сърбия. Ако това не се случи, ще има значителни по размер негативни последици за държавното дружество. В същото време най-кратките срокове за изграждане на минимално необходимите части от газопровода, които ще позволят пренос на газ, са 250 дни. Това на практика означава, че дори строителството да започне още този месец, „Булгартрансгаз“ няма как да изпълни договора си с „Газпром“.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…