Правителствени източници потвърдиха пред вестника, че служителите на финансовото министерство обсъждат възможността за повишаване на основната данъчна ставка за продажба на активи от 10% на 20% и данъка върху продажбата на втори апартамент или къща от 18% на 20%. За по-заможните граждани, които плащат данъци с по-висока ставка, размерът на таксата може да бъде увеличен до 40% (от сегашните 28% и 20%). Разглежданите предложения включват също намаляване на пенсионните обезщетения, въвеждане на данък върху онлайн продажбите, увеличение на акцизите на горивата, и други такси.
Британското министерство на финансите вече оповести плановете си да увеличи данъка върху корпоративните печалби от 19% на 24%, което допълнително ще привлече 12 милиарда паунда (16 милиарда долара) към бюджета през следващата година, и 17 милиарда паунда (22,7 милиарда долара) през 2023-2024г.
Увеличението на ставките предизвикаха силно негативни отзиви от бизнеса, който и без това претърпя значителни загуби по време на пандемията, а оцеляването на много компании беше застрашено.
Финансовият министър Сунак, обаче, обяснява логиката си за повишение на корпоративния данък с мотива, че дори след увеличението му, данъкът върху доходите ще бъде по-нисък, отколкото в страни като Германия, Франция, Италия и Испания. „Сънди телеграф“ посочва още, че бюджетните разходи на държавата за изплащане само на заплати на 10 милиона души, които са били принудително пуснати в отпуск поради пандемията, възлизат на 31,7 милиарда британски лири (42,3 милиарда долара) до края на юли, като се увеличават с 14 милиарда британски лири всеки месец. На този фон размерът на държавния дълг на Обединеното кралство през юли за първи път надхвърли границата от 2 трилиона британски лири, надхвърляйки дори размера на БВП на кралството.
Публикувано със съгласието на Faktor.bg