Categories: Анализи

ВЕРСИИ: Превратът в Турция – акция на ЦРУ или постановка на самия Ердоган?

Автентичен преврат на недоволни военни – кемалисти, бутафорен пуч, зад който стои самият Ердоган, или постановка на ЦРУ?

Каква е истината за размирната нощ в съседна Турция, която изправи на нокти цялото човечество?

Световните медии засега се въздържат от категорични коментари, но трите гореизложени версии се въртят постоянно в публичното пространство.

Има предположения, че опитът за преврат е сценарий, организиран от Ердоган, за да си укрепи властта.

В 4,30 ч. през нощта метежниците нападат корпусите на медийна група, свързвана с главния враг на Ердоган – ислямският духовник-милионер, който живее в изгнание в САЩ – Фетулах Гюлен. Гюлен беше приближен и нещо като гуру на Ердоган в миналото.

Нападнати са редакциите на в.“Хюрриет“, Си Ен Ен Тюрк и телевизия Канал Д. Журналистите са подложени на репресия, живо предаване е прекъснато със заплаха от разстрели, всички новинарски екипи, настояли да продължат работата си, са изведени като навън и под страх от куршуми, а отвън хилядно множество развява байраци и реве в подкрепа на Ердоган.

Някои наблюдатели смятат, че ако бунтовниците са били истински превратаджии срещу Ердоган, не биха атакували точно тези медии, а редакциите на проправителствените вестници и телевизии. Ако военни наистина са искали смяна на режима и възкресение на кемализма, щяха да ударят пропагандните медии на Ердоган, а не да се разправят с опозиционните.

Странно е и тържественото посрещане на Ердоган на летище „Ататюрк“, уж завладяно преди това от метежниците. Свидетели твърдят, че тълпа, развяваща турското знаме и портрети на Ердоган, е нахлула безпретятствено на пистата за излитане, като никой от така наречените „превратаджии“ не е оказал съпротива. На самото летище не се е водела престрелка, въпреки присъствието на танково подразделение.

Според версия №2 в основата на пуча е недоволството на САЩ и ЦРУ от скорошното сближаване на Ердоган с Путин и извинението към Русия за сваления руски самолет.

„Няма да се оставя да ме свалят от Пенсилвания“, възропта Ердоган в едно от първите си публични изказвания след преврата, визирайки своя исторически противник – проповедника Гюлен, който живее в изгнание в Пенсилвания.

„Тази нощ САЩ отново пробваха „износ на демокрация“, коментират усилено руски медии.

редактор