Служебният кабинет ще започне преговори за възобновяване на доставките на газ по договора с „Газпром“. Това каза министърът на енергетиката Росен Христов.
„Вече е неизбежно да не преговаряме с „Газпром“ за възобновяване на доставките на газ по този договор. Но не си правете илюзиите, че само трябва да изпратим имейл на нашите контрагенти и доставките да тръгнат веднага“, каза Христов.
По думите му „предишното правителство направиха всичко възможно този договор да функцонира много трудно от тук нататък и преговорите да са почти невъзможни. Ние нагнетихме отношенията с Русия до краен предел. Такова нещо не е било. Ние изгонихме всички дипломати. Прекратихме всякаква комуникация, водени са някакви безобразни преписки“.
Христов каза, че не очаква лесни и бързи преговори, нито „кой знае какъв резултат“, независимо от опита, който има. „При всички възможности да преговаряме и опит от частните компании, които идвам. За разлика от предишния министър аз не съм продавал телефони преди да стана министър на енергетиката“, каза Христов.
Според него трябва да се водят „много интензивни преговори с голяма политическа поддръжка. С въвличане на всички контакти в частния и политическия сектор, които имаме“.
В понеделник се проведе среща между членовете на кризисния щаб за газа към правителството с представители на работодателски организации и бизнеса. Служебният министър на енергетиката каза, че бизнесът е индикирал цена на микса от 250 лева за мегават час и затова вече е неизбежно да се преговаря с „Газпром“. „В договора с „Газпром“ няма число, което е цената. Цената се определя по формула, която е сложна. Но по днешни изчисления, разликата е в пъти по-евтина. Ако искаме да направим микс за 250 лева, без този газ, тази цена е невъзможна“, каза Христов.
Цената на руския газ е обвързана с пазарната. По формулата на договора между „Булгаргаз“ и „Газпром“ 70% от стойността на руския газ се взима от ставката на виртуалната точка за търговия с природен газ в Нидерландия, където се определят борсовите цени на газа в Европа – TTF. Останалите 30% се формират от средна цена на петролни деривати.
Христо обвини предишното ръководство на „Булгаргаз“ в бездействие, както и в „маскиране“ на проблема. По думите му „в периода на ниско потребление са изпомпвали [„Булгаргаз“] евтини количества от „Чирен“, продавали са ги на ниска цена и са нагнетявали на по-висока счетоводна цена“.
Вицепремиерът и председател на щаба Христо Алексиев каза, че за септември има осигурени количества газ, но „от октомври нататък няма такива“.
В края на април „Газпром“ едностранно и в нарушение на договора прекрати доставките на газ за България. Засегнати бяха Полша, а по-късно и Финландия. Това се случи заради отказа на страните да плащат за доставка на природен газ по нова схема, която не отговаря на сключените договори.
Първоначално руският президент Владимир Путин поиска обявените от Москва за „неприятелски“ държави да плащат за газ само в рубли. По-късно „Газпром“ предложи схема на плащане, която предвижда клиентите от тези държави да си открият сметки в рубли в свързаната „Газпромбанк“ и да продължат да плащат в записаната в договорите валута – евро или долари, а банката сама да превалутира плащанията. Предишното правителство каза, че тази схема за плащане носи финансов риск за България.
Някои компании от европейски държави се съобразиха с новата схема, но Русия въпреки това намали доставките. В петък „Газпром“ съобщи, че ще спре доставките по газопровода „Северен поток 1“ за три дни – от 31 август до 2 септември.