Световни лидери се събраха в събота вечерта в Париж за откриването на катедралата “Нотр Дам”. Те за пръв път прекрачват прага ѝ след пожара от април 2019 г., който унищожи покрива, кулата, част от прочутите стъклописи и голяма част от интериора.
Но улиците на Париж бяха не по-малко оживени в събота вечерта. Много хора се събраха въпреки дъжда, за да гледат светлинното шоу, което отбеляза отварянето на 860-годишната катедрала след ремонт, продължил повече от 5 години.
“Какво означава Нотр Дам за мен? Това. Вижте, тя е тук”, каза пред Ройтерс здравният работник Паскал Тордо, показвайки татуировка на ръката си, изобразяваща катедралата. “Тя означава всичко.”
Тордо живее близо до катедралата и прозорецът на жилището му гледа към нея.
“Виждах строежа всеки ден от прозореца си, как свалят кулата, как я връщат обратно. Видях как гори, как се издига отново”, казва още той.
Жителите на Париж видяха надпис Merci (от фр.благодаря), прожектиран на фасадата на катедралата по време на церемонията.
Преди откриването в сградата влязоха част от пожарникарите и работниците, които работиха за запазването и възстановяването на готическата сграда. По време на церемонията присъстващите световни лидери се изправиха на крака, за да ги аплодират.
“Заставам пред вас, за да изразя благодарността на френската нация, нашата благодарност към всички онези, които спасиха, помогнаха и възстановиха катедралата”, каза френският президент Еманюел Макрон.
С бързото ѝ възстановяване Франция е “постигнала невъзможното”, каза още той.
“Тази вечер можем да споделим тази радост и гордост.”
Откриването започна със звън на камбани, а вратата беше отворена от архиепископа на Париж Лоран Улрих.
Главата на Католическата църква Папа Франциск не присъства лично на церемонията, но изпрати послание, което беше прочетено на церемонията. В него той каза, че това е ден на “радост, празник и възхвала”.
Преди повече от пет години, вечерта на 15 април 2019 г. пожар пламна в католическата катедрала. Хиляди жители на Париж се събраха по улиците около остров Сите в река Сена, където е разположена сградата. Някои се прегръщаха и плачеха.
Милиони хора по света гледаха включванията на живо на световните медии.
Пожарът унищожи две трети от покрива на катедралата, голяма част от дървения интериор и 93-метровия шпил – кулата-стрела, която е един от най-новите архитектурни елементи на сградата. Конструкцията на сградата и двете кули с камбанарията са спасени след тричасова битка на стотици пожарникари със стихията.
Но президентът Еманюел Макрон се зарече “Нотр Дам” да бъде възстановена.
Така започна ремонт, продължил пет години, при който хиляди специалисти – дърводелци, каменоделци, художници и много други – работиха денонощно, използвайки стари векове методи, за да възстановят, поправят или заменят всичко, което е било разрушено или повредено.
Повече от 840 милиона евро се изляха от цял свят, за да финансират възстановяването на катедралата. Администрацията на Маркон каза, че от тях има останали средства за по-нататъшни инвестиции в сградата.
“Нотр Дам” е нещо повече от парижки или френски паметник. Тя е и универсален паметник”, каза пред Ройтерс историкът Дамиен Берн.
“Тя е забележителност, емблема, отправна точка, която успокоява в един глобализиран свят, където всичко се развива постоянно”, каза още Берн, член на научния съвет за реставрацията.
Първият камък на катедралата е положен през 1163 г., а строителството продължава през по-голямата част от следващия век. През 17 и 18 век са направени основни реставрации.
Виктор Юго допринася катедралата да се превърне в символ на Париж и Франция, когато я използва за сцена, на която се развива действието на романа му “Парижката Света Богородица”.
На откриването на възстановената катедрала присъстваха гости от цял свят. Сред тях беше новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, както и неговия съюзник – собственикът на Tesla и SpaceX Илон Мъск.
Гостите се изправиха на крака и аплодираха, когато президентът на Украйна Володимир Зеленски влезе в катедралата. В Париж той се срещна с Тръмп, а организацията на срещата беше посочена като дипломатически успех за Макрон, който е изправен пред вътрешнополитическа криза. Само преди дни назначеното от него правителство падна при вот на недоверие.
Сред гостите беше и Джил Байдън, съпруга на сегашния президент на САЩ Джо Байдън. Присъстваха британския принц Уилям, италианската министър-председателка Джорджа Мелони, най-богатият човек във Франция Бернар Арно, както и бившите френски президенти Франсоа Оланд и Никола Саркози.
България беше представена от президента Румен Радев и съпругата му Десислава.
Катедралата вече е отворена за посетители и входът е безплатен. Желаещите могат да направят безплатна резервация онлайн на сайта на катедралата. Но билетите вече са изчерпани за седмици напред.
Груповите посещения ще бъдат разрешени от 1 февруари за групи богомолци или от 9 юни за туристи. Католическата църква очаква катедралата да посреща 15 милиона посетители всяка година.