Най-често задаваният въпрос в последните 24 часа към мен е„Защо го направи?”. Искам да дам отговор и на вас. По принцип смятам, че интелектуалците нямат място в политиката. Политиката не е поле, където интелектуалецът трябва да се разпростира, а е поле, в което трябва да критикува. Това, с критиките съм го правил непрекъснато и ви обещавам, че ще продължа и за напред.
Смятам, че критиката трябва да е мотивирана и да дава възможности за алтернативи, ако ги има. Обещавам ви и че обект на критиката ми ще бъдат всички от БСП, също. Мисля да бъда себе си, нямам намерение , а ми е късно да се променям. Сега е време разделно и трябва да се вземе страна. Да не вземеш страна в тази ситуация е в групата на подлостта и страха. Ако не вземеш страна, как ще погледнеш децата си? А големият проблем пред България е, че може би няма да имаме деца в следващите 25-30 години. Големият проблем на България е, че за първи път в цялата й история- това не е драматизъм, си задаваме съвсем обосновано питането : Ще я има ли България? Проблемът е в това, че България, българите като народ, българската история може да приключи и то в рамките на нашия живот, ако не покажем, че заслужаваме друга съдба. Никой не е гарантирал на нито един народ, че ще го има. България изчезва всеки ден без да разбираме, изчезва с децата, които заминават на терминал 2, с тежката простащина и интелектуална простотия, които заливат обществото, изчезва с безверието и нежеланието на нито един от нас да направи каквото и да било, изчезва с това, че сме постaвали собствената си страна да бъде движена от външни сили. Ако продължим така, ние ще сме си виновни. И това ме принуди до приема това предизвикателство.
Парламентът служи като удобен гръмоотвод, през който управляващите клики в България през последните 25 години удобно изместват реда на хората. А по конституция парламентът е мястото, където трябва да се взимат решения. Парламентът стана огромен проблем. Не е по силите на едни човек да промени една система. Надявам се аз и други колеги да участваме в тази битка. По улиците ме срещат много млади хора и ми казват : „ Освен, че хубаво говорите, хайде да направим нещо!”. Хайде да направим нещо – това пожела на пловдивските социалисти водачът проф. Иво Христов.
“49 Конгрес на нашата партия на своето заседание на 4-5 февруари прие предизборната платформа и зададе насоките. Нашата непосредствена задача е да обсъдим широко с обществото този план за бъдещето на България. Нашите обещания са правила, сигурност, справедливост, а нашият апел е „Поискай промяната!”. Конкретната реализация минава през ликвидирането на „паралелната държава”. Това посочи в доклада си изпълняващият длъжността Председател на ГС на БСП – Пловдив Красимир Трифонов. Пред делегатите той отчете дейността на структурата за последните шест месеца, оцени работата на хоризонталните и помощните органи към нея. Спря се на състоянието и дееспособността на първичните организации с акцент върху комуникацията между тях и ръководството. По думите му демографският състав на партията е тревожен, макар че след президентските избори желанието за членство в БСП е нараснало четири пъти. „. Всеки новопостъпил трябва да намира място за себе си в нашето партийно семейство. Вниманието, подкрепата, приобщаването изискват поведение, основано на ценностите, които са не само наши партийни, а общочовешки и християнски по същество! Нека не ги забравяме, а да се осланяме на солидарността, съпричастността и взаимопомощта!” – изтъкна Красимир Трифонов.
Част от доклада той посвети на президентския вот – събития в предизборна кампания, работата на Градския предизборен щаб и постигнатите резултати. „Пловдив бе един от първите градове, в който се създаде местен комитет в подкрепа на кандидат президентската двойка. Той бе оглавен от доц. Георги Паскалев, в състава му бяха включени 95 интелектуалци, преподаватели, военни, студенти и авторитети в областта на културата, медицината, образованието, спорта и частния сектор в региона.” – отчете Красимир Трифонов. Той поясни, че опитът от тази кампания е много ценен за предстоящата надпревара. По думите му вотът на пловдивчани, а и на всички българи, в голямата си част имаше наказателен характер. Хората санкционираха кабинета Борисов 2 за псевдореформите в здравеопазването, за недоразуменията в отбраната, за хаоса в образованието, за безумията във външната политика, за международния скандал около кандидата ни за председател на ООН Ирина Бокова. „Видяхме, че в типични за зимата климатични условия държавата блокира. Блокира, защото институциите отдавна не работят” – припомни Трифонов. Той беше категоричен, че „няма зимно бедствие, има бедствие ‘Борисов”, с чийто последици трябва да се справя следващото управление.
„На прага на демографската катастрофа, за която БСП първа предупреди, повеждаме битка за нашето съществуване и за неговия смисъл” – заяви ораторът. Той посочи, че промяната вече е започнала, а БСП предлага визия и перспективи за повече от един мандат. По думите му Градската партийна организация, като втора по големина в БСП, трябва да положи усилия, реципрочни на мащаба си, за да даде своя принос в извоюването на победа в страната. „Защото това е целта ни– спечелване на изборите” – обяви Красимир Трифонов. Непосредствената задача на активистите е свързана с разясняването на приоритетите на „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ”. А те са: решителни действия срещу мафията и битовата престъпност; държавна грижа за българската икономика и производство, за българското земеделие; образование, което гарантира грамотност, работа в България и създава кадри за икономиката; култура и духовност, които градят ценностна система; сигурност на границите и във всеки дом.
„Авансът, който получихме с победата на президентските избори, трябва да използваме сега, като се обърнем към онези граждани, който гласуваха за двойката ни. Трябва да покажем, че сме последователни в диалога с тях, с техните съсловни организации и структури, с работодателски и бизнес съюзи”- завърши Красимир Трифонов.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…