Войната на нерви между Запада и Русия около „химическите атаки в Сирия“ предизвика нова вълна спекулации относно военните възможности на руската армия. В частност, отново се твърди, че бомбардировачи Су-34 са способни да заглушат електронната защита на американския ескадрен миноносец „Доналд Кук“, а след това и да го унищожат. Но дали е така всъщност, пита руското издание „Взгляд“, цитирано от „Фокус“.
Във вторник в световната преса се появиха съобщения, че руските бомбардировачи Су-34, които прелитат над източната част на Средиземно море в съпровод с изтребители Су-30СМ, са били снабдени с ракети Х-35. За това първи съобщи иранският журналист Бабак Тагвай в своя профил в социалната мрежа „Туитър“. По-рано Тагвай предупреди за вероятната атака по Сирия с ракети „Томахоук“ от борда на американския ескадрен миноносец „Доналд Кук“, намиращ се в източната част на Средиземно море. Не е изключено, че в атаката ще участва и вторият ескадрен миноносец „Портър“. По-рано турски издания съобщиха, че руските военни самолети най-малко четири пъти са прелетели над „Доналд Кук“. Едновременно руските преса и блогосфера се появиха редица предсказания, обещаващи на руските Су-34 лека победа в двубоя с американските ескадрени миноносци.
[ad id=“225664″]
Такива прогнози си позволиха и сериозни издания като „Газета.ру“, публикувала подробен сценарий за малка победоносна война в Средиземно море. Изданието описва как трябва да се неутрализират двата американски ескадрени миноносци, включително и „Доналд Кук“. Като начало се предлага употребата на намиращите се на борда на бомбардировачите средства за радиоелектронна борба, за да се осъществят прекъснати във всичките радиоелектронни средства на американските съдовете, те да бъдат „абсолютно ослепени“, защото „подобен опит вече има“, пише изданието. То се позовава на шумната история със същия „Кук“ от 10 април 2014 г., когато руски самолет с помощта на средството за радиоелектронна борба „Хибин“ уж е ослепил ескадрения миноносец във водите на Черно море. След това, смята изданието, „сушките“ няма да се затруднят да потопят „ослепените“ вражески кораби. Су-30СМ, Су035С, Су-34 и Су-24М – тези изтребители и изтребители-бомбардировачи, снабдени с противокорабни ракети Х-35 са напълно способни на подобен боен успех, смята вестникът.
Изданието мълчи дали няма да последва Трета световна война след това. Заместник директорът на Центъра за анализ, стратегии и технологии в Русия Сергей Денисенцев заяви, че са пълна глупост спекулациите за възможността на бомбардировачите Су-34 да изведат от строй електронните системи на американския ескадрен миноносец с комплекси за радиоелектронно противодействие „Хибин“.
„Това е умопобъркана работа“, заяви Денисенцев.
Той поясни, че за извеждане от строя на електронните системи на кораба оборудването по излъчването на заглушаващ сигнал трябва да бъде със съпоставима мощност.
„Доналд Кук“ и другите ескадрени миноносци от този тип са снабдени с много мощна радиолокационна система. Просто така не може да се заглуши. Бордовият комплекс „Хибин“ е предназначен да заглушава системата за насочване на ракети. Тези системи са слаби за системите за ескадрения миноносец“, смята Денисенцев, добавяйки, че мнозина издания не могат да си представят добре работата на средствата за радиоелектронно противодействие и пишат глупости за създаването на „заглушаващ купол“ и „изпепелена електроника“.
[ad id=“263680″]
Що се отнася до предположенията за използването на радиоелектронното противодействие против ескадрените миноносци от самолетите Ил-22 ПП „Порубшик“, за който също споменават медии, то експертът напомня, че те са предназначени за заглушаване единствено на системите за връзка. Комплексите „Красуха“ също не са най-добър вариант, защото са предназначени за противостоене на ударна авиация. Хеликоптерите с радиоелектронно противодействие се използват срещу наземните комплекси за ПВО, а не срещу ескадрени миноносци. За разбиране е достатъчно да се отбележи следното. Тези комплекси са набор от електроника, а мощността и зависи пряко в това число и от размерите ѝ. Корабът по разбираеми причини принципно има по-голямо количество електронна апаратура от самолета. Именно затова е значително по-лесно да си представим, че „Доналд Кук“ ще заглуши електронните възможности на руския бомбардировач, а в никакъв случай не обратното.
Потокът на патосно-патриотичните изказвания дразни и опитните военни летци.
„Мощността на радиолокационните системи стотици и хиляди по-голяма от тази на самолета. А и корабът няма да позволи толкова близко приближаване, за да се появи заглушаване. Ако направиш това за един кораб, другият при всички обстоятелства ще те види. Освен това има честоти за мирно време, им за военно, например дали ще премине на военни честоти или ще се отклони от заглушаването. И тогава какво ще кажат ура-патриотите“, риторически пита генерал от запаса имащ пряко отношение към ръководството на руската Морска авиация.
„Американците по време на удара по Сирия задължително ще разположат над ескадрените миноносци за прикритие няколко самолета във военновъздушен патрул в зоната на изчакване и ще ги сменят постоянно. Задължително ще има самолет за далечно радиолокационно наблюдение АУАКС. Веднага, след като американците видят атаката по своите съдове, за нейното отразяване и прикритие на корабите, незабавно ще излетят нови самолети. В този регион САЩ имат много авиобази“, смята генералът.
Миналата година ракети „Томахоук“ вече поразиха цели в Сирия.
„Обхватът на „Томахоук“ е голям дори и за нашите тежки изтребители. Американците могат да пуснат ракети от 2000 км., за които на нашите бойни самолети просто няма да им стигне горивото“, напомня той.
Денисенцев също потвърждава, че ескадрените миноносци са осигурени със сериозно прикритие.
[ad id=“237001″]
„Те използват система за далекообхватен радиолокационен обзор. Тя е устроена така, че спътниците за радиоелектронно разузнаване да пролитат над региона в момента на изстрелването на ракетите към целта. Това е много сложна операция. Затова е глупаво да се пише как ще стреляме по двата ескадрени миноносеца“, смята експертът.
Той нарече „твърде самоуверени“ предположенията, че корабите просто могат да бъдат унищожени с руските ракети Х-35. Както предупреждава полковникът от съветските ВВС, бивш депутат от съветския и руския парламент Виктор Алкснис:
„Жалко ми е да виждам съграждани, които вярват в това и са искрено убедени, че имаме вълшебен изключвател, с който не само да изключим „Доналд Кук“, но и целите САЩ. „Настоящите зубърчета с малката ракетка на борда на Су-24 искат просто да потопят американските самолетоносачи, все едно са хартиени корабчета“, заяви генералът от морската авиация.
„Дори и по съветско време в командването на морската ракетоносна система за потапянето на самолетоносачи не сме водили разговори“. Тогава руската Морска авиация е имала 15 полка с по 30 машини, а дивизията се състои от три полка.
„По време на ученията нямаше смисъл по-малко от дивизия да излита за удар по самолетоносач. Т.е. стартираха едновременно 100 самолета Ту-15. Всеки носи по три ракети. И по време на ученията тази армада нанасяше удар по условна самолетоносачна група на противника. Но дори и в този случай вероятността за извеждането на вражеския самолетоносач от строя бе около 18-22%. При това става дума единствено за временно извеждане от строя, за унищожаването на кораба не става дума. При това от тези три полка, по разчет, не остава почти нищо“ , допълни той.
И пояснява:
„От 90-те години морската авиация не съществува. Теоретически я заменя Далечната авиация, на чието въоръжение също има ракетоносци Ту-22М3. Но в нея днес има много по-малко машини, отколкото в морската авиация по съветско време. А броят на самолетоносачите на САЩ не е намалял“.
Като обобщение може да се отбележи основното: военните възможности на Русия за нанасяне на удар по американските ескадрени миноносци, още повече по бързащите към Средиземно море самолетоносачна групировка на ВМС на САЩ, са категорично недостатъчни. Всичко, което остава във въпросния случай за руските пилоти, моряци и ракетчици е с мълчание да наблюдават как САЩ ще нанасят удари по Сирия, да се прикриват от случайни ракети в собствените си военни бази.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…