Categories: Бизнес

Войната в Украйна е повратна точка и за пазарите

Снимка: Bloomberg

Нахлуването на Русия в Украйна е повратна точка за европейската политика, както беше широко признато в рамките само на няколко дни. Това, което е по-малко признато, е, че ние се намираме и в повратна точка за пазарите, пише за Financial Times Робин Брукс, главен икономист на Института за международни финанси.

Европа е в ранен етап на голям неблагоприятен шок за своята икономика, който ще преобърне дебата за паричната политика. Спомнете си, че само преди седмица имаше колективно кършене на ръце относно повишената инфлация. Това вече е стара новина. Интересното – и възможността – е, че пазарите все още не са разпознали или калкулирали новата реалност.

Да вземем случая с повишената инфлация. В неотдавнашен анализ на Института за международни финанси се предупреждава за размера на нарастването на инфлацията в Европа, което беше водено от истинско прегряване в Германия. Но Германия сега също е на първа линия в противопоставянето на Русия и една от най-изложените икономики на това, което със сигурност ще бъде дълбока рецесия на изток. Това променя дебата за инфлацията.

Централните банки се тревожат за шокове в предлагането поради „вторични ефекти“, т.е. когато силната икономика насърчава производителите да прехвърлят по-високите енергийни и други разходи към потребителите.

Това се случва, когато има силно търсене, което дава на компаниите ценова сила. Нищо от това вече не важи. Несигурността се увеличи значително, което ще намали доверието на потребителите. И тази несигурност не е свързана само с очевидните геополитически рискове. Тя е много по-дълбока.

Страни като Германия и Италия изградиха голяма част от икономиките си около евтината енергия от Русия. Това сега трябва да се промени, което предполага по-нисък растеж, по-големи фискални дефицити и повече дълг.

Дълговата връзка за Европа е сложна. През последните дни се чуха много гласове, които критикуват Германия за ниските й нива на държавен дълг, като мнозина третираха инвазията на Русия в Украйна като един вид момент „нали ви казах“. Но това е погрешно.

Ако последните няколко години ни научиха на нещо, то е, че големите негативни шокове могат да дойдат от нищото – първо ковид, след това вариантите му, а сега инвазията на Русия в Украйна. Това оправдава поддържането на резерви за извънредни обстоятелства.

В еврозоната този аргумент съдържа особена неотложност, тъй като пазарите вече не бяха склонни да купуват емисии на пандемичен дълг в навечерието на всичко това. За ключова периферна страна като Италия нетното емитиране на дълг беше финансирано до голяма степен – косвено – чрез програмата за количествено облекчаване на Европейската централна банка за закупуване на активи в подкрепа на пазарите.

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

Защо да взимаме Адирекс?

Адирекс е хранителна добавка, която предлага иновативен подход за управление на апетита и подпомагане на…

10 минути ago

Защо да взимаме Алгасан Акут Долор?

Алгасан Акут Долор е иновативен продукт, създаден с цел да осигури бързо облекчение при болка…

33 минути ago