Categories: Бизнес

Войната в Украйна заплашва хранителните вериги в Европа, Азия и Африка

Снимка: Bloomberg LP

Милиони хора в Европа, Азия и Африка разчитат на „житницата на света“ – обширни райони с плодородна почва в Черноморския регион, пише AP. Но днес украинските фермери пренебрегват нивите под обсадата на руските танкове и ракети. Блокирани са и пристанища, които изнасят основни хранителни продукти по целия свята, допълва още агенцията.

Войната идва в момента, в който цените на храните достигат до най-високото си ниво от 2011 година насам.

Още по темата

На този етап още няма прекъсване на доставките на пшеница от Украйна, но цените се повишават с 55% за последната седмица на фона на опасенията какво може да се случи. Ако войната продължи, страните, които разчитат на вноса на пшеница от Украйна, може да се сблъскат с недостиг от средата на тази година, коментира директорът на Международния съвет по зърното Пети Арно.

Това може да доведе до несигурност на веригите за доставка на храни и да доведе до повишен риск от бедност в места като Египет, който е най-големият вносител на пшеница, или Ливан – като цяло страни, където хлябът е основна храна. В Европа държавите вече се подготвят за потенциални проблеми с доставки от Украйна и увеличаването на цените за храните за животни, които вероятно ще доведат и до поскъпване на месото и млечните продукти.

Русия и Украйна заедно държат около 1/3 от световния износ на пшеница и ечемик. Украйна е голям производител на царевица и водещ износител на слънчогледово олио. Заедно с Русия двете страни държат дял от 75% от общия износ на слънчогледово олио. Пшеницата, царевицата, олиото, брашното са от ключово значение за стабилността на хранителните вериги, особено за бедните държави, коментират анализатори пред АР.

Египет купува пшеница основно от Украйна и Русия. Правителството субсидира цената на хляба, който е сред основните храни за населението в страната. Но рязкото повишаване на пшеницата би подложило на изпитание възможността на местните власти да подкрепят производството на хляба.

Експлозията на пристанището в Бейрут през 2020 година унищожи основните зърнени силози на Либия и това вече поставя въпроса за доставките на пшеница за страната, която и без това е в тежка финансова ситуация. Вносът от Украйна е 60% от доставките на пшеница в страната и в момента се водят преговори със САЩ, Индия и Канада за алтернативни източници на пшеница.

Още преди конфликта между Русия и Украйна в Африка започнаха да се притесняват от високата инфлация, която повиши цената на хранителните продукти. Сега в региона се подготвят за още по-тежка ситуация. Африканските страни внасят селскостопански продукти на стойност 4 млрд. долара от Русия, като 90% от този внос е пшеница.
Хлябът е сред основните храни в Африка. В Нигерия местните фермери планират да засадят повече площи с пшеница в опит да покрият 70% от потреблението на пшеница в страната. Тази мярка обаче ще отнеме известно време, коментират от асоциацията на местните зърнопроизводители.

Според тях в страната има достатъчно подходящи площи и нужните работници, но трябва време, за да бъдат осъществени плановете.

Украйна е вторият по големина доставчик на пшеница за Индонезия през миналата година с дял от 26% от потреблението. Недостигът на брашно може да предизвика ръст в цената на нудълса, основната храна за бедните хора в Азия.

Фермерите в САЩ, които са също сред водещите износители на пшеница в световен мащаб, на този етап анализират как войната в Украйна ще се отрази на техния износ. Европа пък опасенията са насочени към поскъпващите храни за животните – около 60% от царевицата и около половината от други компоненти за производството на фураж се внасят от Украйна.

Русия е не само водещ доставчик на природен газ за Европа, но и най-голям доставчик на торове, пшеница и други хранителни продукти.

Сред големите страдащи от ситуацията е животновъдството в Испания. В страната се отглеждат над 55 млн. свине, а производителите още от октомври 2021 година повишаване на цените. Само за първите два дни от войната в Украйна цената на храните за животни се повиши с 10%.

https://www.investor.bg/

Arhiv