Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
Европейският съюз трябва да попълни военните си запаси – подкрепата, която оказва на Украйна под формата на въоръжение и амуниции, е намалила отбранителните способонсти на общността, коментира преди дни Върховният представител по външната политика на ЕС Жозеп Борел.
Пред журналисти в Брюксел той коментира нуждата от увеличаване на средствата за отбрана, отчитайки, че Европа дълго време е разчитала на НАТО и САЩ за защита, намалила е средствата за отбрана и сега има недостиг, който трябва да бъде запълнен.
Войната в Украйна „изтощи“ не само запасите от оръжия на ЕС. Преди седмици анализатори предупредиха, че доставките към Украйна намаляват съществено резервите и на САЩ, а ще отнеме известно време, за да се попълнят.
От началото на руската офанзива в Украйна Вашингтон изпрати 3,5 млрд. долара под формата на оръжия на Киев – включително и противотанковите ракети Javelin и зенитния комплекс Stinger, както и гаубици и дронове.
Преди броени дни Конгресът одобри и допълнителна помощ от 40 млрд. долара. Това също повдига въпроса относно въоръжението, което ще остане в САЩ и което може да се окаже необходимо при нови конфликти, ако излязат извън контрол.
Според американски военни САЩ вече са изпратили около 1/3 от своите комплекси Javelin и Stinger в Украйна, посочва France 24. Всяка година в страната се произвеждат по 800 противотанкови ракети Javelin, а на Украйна вече са изпратени над 5500, разказва бившият военен Марк Кансиън, днес съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. Нужни са поне 24 месеца, за да се удвои производството, предупреди още той.
Но други експерти са категорични – оръжейните фирми винаги успяват да намерят начин и когато е необходимо, да увеличат производството.
И в САЩ, и в ЕС коментират, че доставеното оръжие в Украйна видимо променя хода на военните действия. Помощта, официално одобрена от Брюксел за оръжия, вече надхвърля 2 млрд. евро, а има и много двустранни споразумения между Украйна и членове на ЕС, които обаче европейските чиновници отказват да коментират.
НАТО не „затвори“ небето над страната, каквито искания отправяше Киев в първите дни на войната, но след това започна да доставя оръжие, с което украинските военни да отблъснат противника. Според публикация във Washington Post в новия американски пакет ще има даже и ракети Patriot, които действително ще могат да допринесат за превес на украинските над руските военни.
За три месеца пълномащабна война в Украйна Русия също претърпя сериозни загуби. Според официалните власти в Украйна при военни действия в страната са загинали почти 30 хил. руски военни. По данни на британското разузнаване от началото на военните действия в Украйна Русия регистрира загуби, направени от СССР за девет години в Афганистан.
Според британските военни това се дължи на лошата тактика на Москва и липсата на гъвкавост при подхода на командирите. Загубата на въоръжение също не е за пренебрегване, още повече, че руският военно-промишлен комплекс започва да изпитва трудности заради санкциите, наложени от Запада, посочват още британците.
Оценките на Министерството на отбраната на Великобритания сочат, че Русия вече е загубила 1/3 от своите нападателни възможности. Анализатори в институцията са категорични, че руските военни са изпуснали своите възможности и Украйна, благодарение на военната, финансовата и икономическата помощ, в момента е напълно в състояние да спечели войната.
Но военните действия са далеч от своя край, сочат още оценките на военните анализатори. Според коментар на украинския президент Володимир Зеленски руските военни напълно са разрушили източната част на Донбас, обвинявайки ги в безмислени въздушни удари. „Там е ад“, допълни Зеленски в свое видеообращение преди дни.
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…
Дон Мартин сънува кошмар и казва, че децата горят. После казва на Норма, че близнаците…