Categories: Бизнес

Войната в Украйна и инфлацията оказват все по-голям натиск на страните от ЦИЕ

Изглед към Варшава. Снимка: архив Ройтерс

Войната в Украйна оказва отрицателно въздействие върху икономиките на 23-те държави от Централна, Източна и Югоизточна Европа, но мащабът на въздействието варира в широки граници.

Според новата лятна прогноза на Виенския институт за международни икономически изследвания (wiiw), въпреки че растежът като цяло ще бъде значително по-нисък от очаквания преди инвазията, по-голямата част от региона ще избегне икономическа рецесия тази година, пише онлайн медията Emerging Europe.

Най-издръжливите страни в региона ще са 11-те страни членки на Европейския съюз (ЕС).

Въпреки високата инфлация, енергийната криза, проблемите с веригата на доставки и забавящата се динамика в индустрията, 11-те членки на ЕС от региона ще отчетат среден икономически растеж от 3,3% през тази година. Най-висок растеж се очаква да отчетат Полша и Словения – съответно 4,2% и 4,5%.

Шестте държави от Западните Балкани се очаква да отбележат среден растеж от 2,9% през 2022 г., което е слабо представяне в сравнение с 2021 г.

За Украйна, Русия, Беларус и Молдова картината е много различна. Сривът ще бъде особено драстичен в Украйна, която се очаква да загуби повече от една трета от икономическото си производство тази година.

За БВП на Русия се очаква да спадне със 7%. Понижението е по-слабо, отколкото в пролетната прогноза на wiiw (-9% при основния сценарий). Това отразява укрепването на валутата на страната, рублата.

За икономиката на Беларус се очаква да се свие с 4,5% заради ефекта на западните санкции в отговор на подкрепата на страната за Русия. За икономиката на Молдова се очаква да спадне с 1% през 2022 г.

Блокадата на черноморските пристанища подхранва хранителната криза

Войната продължава да има опустошителен ефект върху украинската икономика, като щетите от унищожаването на жилищни и нежилищни сгради и инфраструктура надхвърлят 60 процента от БВП на страната за 2021 г.

Докато Украйна се приспособява към новата реалност на войната, икономическата активност започва бавно да се възстановява както в производствения, така и в сектора на услугите. Все повече компании в страната възобновяват дейността си. Все пак използването на капацитета остава с 40% по-ниско от това преди началото на войната.

Бюджетният дефицит на страната се очаква да достигне 20 на сто от БВП тази година. По-голямата част от него ще се финансира със заеми, което крие рискове за устойчивостта на държавния дълг.

„Един от най-големите проблеми за икономиката на Украйна е блокадата на черноморските пристанища. Това възпрепятства износа на голяма част от зърното в страната, което допълнително тласка нагоре световните цени на храните“, казва Олга Пиндюк, икономист в wiiw и водещ автор на лятната прогноза.

По думите на Пиндюк статутът на Украйна на кандидат за член на ЕС е положителен сигнал и трябва да подпомогне усилията на Украйна за реформи в средносрочен план.

Високата инфлация и енергийната криза намаляват перспективите пред растежа

През май инфлацията отбелязва двуцифрен ръст в процентно изражение във всички страни в Централна, Източна и Югоизточна Европа, с изключение на Словения. Най-висока е инфлацията в Молдова, като за цялата година се очаква ръстът на потребителските цени в страната да достигне 25%.

Членките на ЕС от региона ще отчетат средно ускорение на инфлацията с 11% през 2022 г., прогнозират икономистите. Цените на храните растат с двуцифрени темпове въпреки усилията за регулиране на цените в някои страни. Основна причина за това е недостигът на доставки на световните пазари поради загубата на украинския и руския селскостопански износ.

По-ниските доставки на торове в резултат на войната биха могли да ограничат производството на култури в много страни и допълнително да изострят хранителната криза, подчертават икономистите.

Притеснителното е, че базовата инфлация (с изключение на храните и енергията) също се повишава в региона. Това предполага, че сега инфлацията става все по-широкообхватна. В макроикономически план все по-високата инфлация намалява перспективите пред растежа заради подкопаването на реалните доходи на хората.

Страните от региона може да изпаднат и в рецесия през зимата, ако се наложат ограничения в потреблението на петрол и природен газ.

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

6 минути ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

един час ago