Categories: България

Войната в Украйна и сушата по Дунав оскъпяват в пъти транспортa

Ситуацията по река Дунав е много тежка  и за последните 10-15 години не е имало толкова тежки условия за корабоплаване по реката. Официално корабоплаването не е спряно, но в момента е икономически неизгодно за корабоплавателните предприятия. Транспортната услуга за товародателите също е изключително оскъпена. Това каза Борил Иванов, управител на фирма, в предаването „Бизнес старт” с водещ Христо Николов.

За корабоплавателните предприятия е неизгодно да превозват, защото когато нивото на реката е по-ниско, превозвачите са принудени да намалят количеството товар, който превозват и получават по-ниски приходи. Под определено ниво те обаче въобще не могат да извършват превози, обясни събеседникът.

Спедиторите имаме възможност да пренасочваме товарите и да сменяме вида транспорт. Товарите, които трябва да се транспортират по вода, насочваме през пристанища Браила и Галац. Оттам те могат да се транспортират по море към България. Товари, които са от България за Румъния, могат също да се транспортират по море до тези речни пристанища на Румъния, които са достъпни за морски кораби. Молдова също има пристанище, което е достъпно за морски кораби.

Товарите, които нямат вариант за превоз по вода, трябва да бъдат пренасочени по железница. За съжаление, в момента търсенето на превози е много високо поради ситуацията в Украйна и е ограничено предлагането на вагони за жп транспорт.

„Поради тези причини има забавяне в доставките в порядъка на около месец”, каза още гостът.

Предвид забавянето в доставките, Иванов препоръча на товародателите освен форсмажорни клаузи в търговските си договори,  да включват и клаузи за определено ниво на реката, под което да не носят отговорност за изпълнение на своите доставки.

По думите на събеседника, за да се осигури нормално корабоплаване в долния участък на река Дунав, е необходимо да се изградят хидротехнически съоръжения – каквито има в по-горните участъци на реката, като шлюзове и баражи. По думите му това е трансграничен въпрос, който България и Румъния трябва да решат заедно.

Товарите, които основно се превозват по река Дунав, са свързани с енергетика, металургия и селско стопанство, а именно – въглища, кокс, руди, стомана, зърно и торове. Това са обичайните масови товари, които се превозват с воден транспорт и в частност по река Дунав, каза още Борил Иванов.

Целия разговор може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/

Arhiv

Recent Posts

Защо да приемаме Стомахон лакс?

Стомахон лакс е хранителна добавка, създадена специално за подпомагане на храносмилателната система и облекчаване на…

7 часа ago

Защо да приемаме Стрептогард?

Стрептогард е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на имунната система и защита на организма…

8 часа ago