Categories: Бизнес

Войната в Украйна подлага на изпитания зеления преход

Снимка: Архив Ройтерс

Войната в Украйна променя зеления преход и битката срещу климатичните промени, пише в анализ Bloomberg. И посоките са две – от една страна вниманието върху „добрите стари“ изкопаеми горива се връща, а от друга вече все повече се наслагва мнението, че именно зелената енергия – електрическата мобилност, повече вятърни и соларни паркове, ще донесе независимост.

На някои места и двата процеса се случват едновременно.

Вече е ясно – без руските изкопаеми горива светът е изправен пред труден избор как да захрани с енергия икономиката. Така зелената трансформация е поставена на изпитание, посочва още Bloomberg.

Забраната за вноса на руски въглища за кратко повишиха търсенето, макар че повечето държави планират отказа си от едни от най-мръсните изкопаеми горива в рамките на броени години. Заради този ръст цената на въглищата достигна рекорди – австралийските въглища, които са еталон за пазара, се търгуваха за 440 долара за тон. Това обаче едва ли е добра новина за мерките за борба с климатичните промени.

В същото време поскъпването на петрола и респективно на бензина, особено в САЩ, накара доста хора да се замислят за ползите от електрическите автомобили. При цена от 2,50 долара за галон много американци започнаха да обмислят плюсовете и минусите на подобна покупка. При цена от 5 долара за галон сметките стават много по-лесни.

Още преди войната в Украйна европейците плащаха едни от най-високите цени за газ. Сега на континента започнаха активно да търсят алтернативи и да изграждат терминали за втечнен газ – в Италия, Естония, Гърция, Германия и Латвия вече стартираха подобни проекти. Повечето европейски държави вече купуват американски втечнен газ, а много страни водят активни преговори за алтернативи – например идващи от Африка.

Желанието за отказ от руския природен газ насърчава и инвестициите във водород. Целта е той да бъде използван в индустрията, транспорта и за отопление. Интересът към водорода започна да расте преди руската инвазия, защото той отговаря на климатичните цели на ЕС, а сега войната дава нов тласък на развитието на сектора.

Източник: Bloomberg

Отказът от руските изкопаеми горива насърчават зелената енергетика – соларните панели и вятърните централи, защото кризата днес показва колко уязвими са конвенционалните енергийни източници. В този момент слънцето и вятърът са най-евтините енергийни източници.

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

7 факта за Антоновден, които вероятоятно не знаете

Антоновден е един от важните празници в българския календар, честван на 17 януари в памет…

36 секунди ago

Три минути: Коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН плюс ДПС-Доган пое властта. Какво е традсъпруга

Добро утро! Най-важното е тук: Правителството Украйна Традсъпруги Можете да научите всичко това преди другите…

8 минути ago

Ученически игри по тенис на маса: Талант и амбиция

Ученически игри по тенис на маса: Талант и амбиция на спортната сцена в Стара Загора…

52 минути ago

Детско-юношеския фолклорен празник „Изворът да не пресъхва – Цветница ” очаква заявки до 31 март

21-вото издание на Детско-юношеския фолклорен празник „Изворът да не пресъхва - Цветница ” очаква заявки…

55 минути ago

5 274-ма старозагорци с небесни покровители двама братя светци празнуват утре и в събота

5 274-ма старозагорци с небесни покровители двама братя светци празнуват утре и в събота, съобщиха…

60 минути ago