Categories: Скучно ми е

Володимир Зеленски няма да говори по време на наградите „Оскар

Миналата година Володимир Зеленски беше посрещнат с отворени обятия от церемонии по награждаване, филмови фестивали и дори от Нюйоркската фондова борса. Но когато стана въпрос за излъчване в най-желаното предаване – „Оскарите” – украинският лидер се сблъска с изключително хладно отношение.

За втора поредна година Академията отказва да приеме Зеленски, който се надяваше да продължи участието си от Берлинския филмов фестивал (дистанционно) миналия месец с виртуално участие в неделното предаване на „Оскарите” по ABC. Източници твърдят, че силният агент на WME Майк Симпсън е отправил молба към Академията да включи комедийния актьор, превърнал се в политик, но искането е било отхвърлено, съобщи „Variety”. Академията отказва коментар.

Преговорите на Зеленски с „Оскарите” идват в момент, когато социологическите проучвания показват, че подкрепата на американците за оказване на помощ на Украйна е отслабнала.

След руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Зеленски се появи дистанционно на филмовите фестивали в Кан и Венеция, както и на наградите „Грами“, а през септември на практика звънна при откриването на Нюйоркската фондова борса. На наградите „Златен глобус“ през януари Шон Пен представи Зеленски, който повтори посланието си от последните повече от 12 месеца, че Украйна ще спечели войната срещу Русия, и аплодира „свободните хора от свободния свят – тези, които се обединиха около подкрепата на свободния украински народ“.

Симпсън се включи, тъй като представлява Аарон Кауфман, който заедно с Пен е сърежисьор на документалния филм на Зеленски „Суперсила“, дебютирал на филмовия фестивал в Берлин през февруари. По време на различни пресконференции за филма Пен призовава правителството на САЩ да засили военната си подкрепа за Украйна, включително „доставката и снабдяването с прецизни ракети с голям обсег“. През декември Зеленски посети САЩ, за да се срещне с президента Байдън и да призове Конгреса да изпрати повече военна помощ на Украйна.

Но не всички са съгласни Зеленски да получи още ефирно време. Миналата година продуцентът на „Оскарите“ Уил Пакър не допусна появата на Зеленски. Източници твърдят, че Пакър е изразил опасения, че Холивуд обсипва Украйна с внимание, само защото засегнатите от конфликта са бели. За разлика от тях, Холивуд е пренебрегнал войните по света, които засягат цветнокожите, твърди той. Пакър не е отговорил на молбата за коментар. Не е ясно какви са мотивите за тазгодишния отказ на „Оскарите”, но Академията традиционно предпочита да се фокусира върху приноса на филмовата общност и да избягва всякакви политически теми.

Междувременно Академията не е единствената група, която отказва на Зеленски. През септември екипът на Зеленски се обърна към филмовия фестивал в Торонто за участие на лидера по видеовръзка, но получи отказ. Говорител на TIFF заяви тогава, че фестивалът „не коментира дискусии с високопоставени лица, правителствени служители или чужди посолства“. Говорителят добави, че фестивалът „е солидарен с украинците както тук, така и в чужбина, и се гордее, че ще покаже дълбочината и творчеството на украинските режисьори на тазгодишния фестивал“.

През последните месеци екипът на Зеленски привлече Симпсън, който представлява такива тежки личности като Куентин Тарантино и Бонг Джун Хо, за да направи увертюри към „Глобусите” и да ангажира отново Академията след миналогодишните откази. Въпреки че „Глобусите” прегърнаха идеята и дадоха на Зеленски няколко минути ефирно време, Академията за филмово изкуство, обаче, не прояви интерес.

Междувременно глобална украинска организация протестира срещу номинациите на Академията за кинематографично изкуство и наука за „Топ Гън: Маверик“ за няколко награди „Оскар“, включително за най-добър филм, като изразява опасения относно предполагаемите връзки на продукцията с руски олигарх, санкциониран от Украйна, предаде ДПА.

Макар да признава „дългогодишната подкрепа за Украйна“ от страна на американската киноакадемия, Световният конгрес на украинците изпрати писмо до президента й Джанет Янг и управителния ѝ съвет. В него неправителствената организация ги моли изрично да отхвърлят филми, финансирани от „руски олигарси“ или други фигури с роля в „геноцидната война на Русия срещу Украйна“, както и да преразгледат допустимостта за участие в тазгодишните награди „Оскар“ на „Топ Гън: Маверик“ с Том Круз в главната роля.

Базираната в Торонто организация, учредена през 1967 г. и представляваща украинските общности по света, освен това поиска от американската киноакадемия да осъди „войната на Русия срещу Украйна и всякакви опити за влияние върху Холивуд и американското общество“ по време на предстоящата церемония по връчването на „Оскар“-ите.

Писмото идва два месеца след като в. „Лос Анджелис таймс“ съобщи за дело за нарушаване на договора, заведено от Брадли Фишър, бивш президент на компанията „Ню рипъблик пикчърс“. В иска се твърди, че базираният в Монако руски милиардер Дмитрий Риболовлев е изиграл важна роля във финансирането на „Топ Гън: Маверик“, продълженията на „Мисията невъзможна“ и редица други големи продукции на „Парамаунт пикчърс“ като „мълчалив партньор“ в „Ню рипъблик пикчърс“.

През 2020 г. базираната в Лос Анджелис „Ню рипъблик пикчърс“ подписва сделка за над 200 милиона долара с „Парамаунт пикчърс“ за финансиране на до една четвърт от бюджетите на 10 филма в замяна на дял от всички печалби или загуби от тях.

Риболовлев и негови представители не са открити за коментар.

„Световният конгрес на украинците изразява сериозната си загриженост относно влиянието на Русия върху холивудската филмова индустрия, по-конкретно във връзка с номинацията на „Топ Гън: Маверик“ за шест отличия на 95-ите награди „Оскар“, се казва в писмото на организацията, която призовава американската киноакадемия да разследва руското влияние в Холивуд.

https://www.dnes.bg/

Arhiv